Prema podacima Bjeloruskog udruženja novinara, najmanje 40 novinara u Bjelorusiji trenutno izdržava dugotrajne zatvorske kazne.
Međunarodna nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF) tvrdi da je Bjelorusija ''lider u privođenju novinara'', a broj novinara zatvorenih u toj zemlji i dalje raste, prenosi Beta.
Jedna od novinarki koja je doživjela tešku sudbinu je Ksenija Luckina, koja je odslužila polovinu svoje osmogodišnje zatvorske kazne zbog navodne ''zavjere za rušenje vlade''. Nakon što joj je dijagnosticiran tumor na mozgu tokom pritvora, Luckina je pomilovana zbog zdravstvenih razloga.
U intervjuu za Associated Press, Luckina je ispričala kako je dospjela u kaznenu koloniju u invalidskim kolicima. ''Shvatila sam da se novinarstvo u Bjelorusiji zaista pretvorilo u po život opasnu profesiju'', rekla je novinarka koja sada živi u Viljnusu, Litvanija.
Luckina je jedna od desetina novinara zatvorenih u Bjelorusiji, gdje su mnogi od njih premlaćivani, suočeni s lošom medicinskom njegom i nemaju mogućnost kontakta s advokatima ili rodbinom, tvrde aktivisti i bivši zatvorenici. Novinarka je uporedila bjeloruske zatvore s onima iz sovjetskog doba.
Tijekom masovnih protesta protiv predsjednika Aleksandra Lukašenka 2020. godine, Luckina je dala otkaz u javnom bjeloruskom servisu i pokušala oformiti alternativni televizijski kanal za provjeru činjenica. Iste godine je uhapšena i osuđena, a mnogi novinari, poput nje, uhapšeni su ili su pobjegli iz zemlje zbog represije vlasti.
Lukašenkova brutalna represija nakon protesta dovele su do hapšenja više od 65.000 ljudi između 2020. i 2025. godine.
Prema bjeloruskoj grupi za ljudska prava Vesna, trenutno se u zatvorima nalazi više od 1.200 političkih zatvorenika, među kojima je i osnivač grupe Aleš Bjajatski, dobitnik Nobelove nagrade za mir.