bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Vlasti nemoćne

Kokainski biznis cvjeta, država gubi kontrolu: "Bitka za petu najveću luku Europe je izgubljena"

Europske vlasti nikako ne uspijevaju presjeći žilu kucavicu organiziranog kriminala - kokain. Ima ga više nego dovoljno, a cijena mu se nije promijenila posljednjih 10 godina.
30.04.2025. u 13:13
text

Krijumčari kokaina okupirali su luku u Hamburgu, piše The Guardian. Ulaz droge u najveću luku u Njemačkoj i petu najveću u Europi iza nizozemskog Rotterdama, belgijskog Antwerpa te ruskih Novorosijska i Ust-Luge doveo je do porasta konzumacije ilegalnih supstanci diljem Starog kontinenta te do porasta korupcije u Njemačkoj - zemlji koju neprofitna nevladina organizacija Transparency International vidi kao jednu od "najčišćih" u svijetu.

Njemačka je policija 2021. u Hamburgu zaplijenila je 16 tona jako čistog kokaina. Nalazio se u posudama sa smjesama za zaglađivanje zidova. Javni tužitelj koji je vodio taj slučaj - izvjesni Yashar G. - izveden je pred sud u drugoj polovici travnja 2025. godine jer njemačke vlasti sumnjaju da je bio na platnom spisku bande koju je trebao istraživati. Banda mu je navodno mjesečno isplaćivala 5000 eura za informacije o istrazi i datumima uhićenja svojih članova. Yashar G. uhićen je u listopadu 2024. nakon što je policija došla u posjed šifriranih razgovora koje su vodili članovi bande. On odbacuje tvrdnje istražitelja.

 Broj zapljena kokaina porastao je sedam i pol puta

Između 2018. i 2023. godine, broj zapljena kokaina u Hamburgu porastao je sedam i pol puta. Takozvani lučki kriminalci (njem. hafeninnentäter) - radnici u lukama, špediteri, zaštitari i vozači - kriomice transportiraju drogu. Dvije osobe koje rade u luci u Hamburgu uhićene su u drugoj polovici travnja jer su sudjelovale u prebacivanju 480 kilograma kokaina iz Ekvadora u Europu te fizičkom napadu na kolegu koji je bio u prilici osujetiti njihov plan. Zaštitari koji rade u luci u Hamburgu prošle su godine zatražili kratke strojnice jer su se bojali za svoje živote.

Kilogram kokaina koji u Kolumbiji vrijedi 2000 američkih dolara u Europi se prodaje za prosječno 40 tisuća dolara. Dileri te astronomske marže pretvaraju u luksuzne nekretnine, automobile i robu, ali i mito za vlasti u Nizozemskoj, Belgiji, Švedskoj i Njemačkoj. Bivši izbacivač "Karl" rekao je da se novac koji se obrće u trgovini drogom počinje vidjeti na hamburškim ulicama, prenosi Jutarnji list.

Rizičan kapital

Mlade osobe sve češće voze prestižne automobile poput Ferrarija i Lamborghinija te skupocjene džipove koji koštaju po 150 tisuća eura. "To nije lova od prostitucije, prevara ili marihuane. To je lova od kokaina", rekao je "Karl. Njemačka je policija unazad šest mjeseci uhitila nekoliko svojih djelatnika koji su bili povezani s talijanskom mafijaškom organizacijom ‘Ndranghetom i nizozemsko-marokanskim kriminalnim grupama - notornim europskim krijumčarima droge.

Daniel Brombacher, voditelj Europskog ureda Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC), rekao je da kriminalne organizacije nikad nisu imale toliko "rizičnog kapitala". Danas im se mito koje daju vlastima višestruko isplaćuje i zato na njega u troše toliko novca, dodao je Brombacher.

Uprava Hamburške lučke kapetanije rekla je da se Policijska uprava hamburška bavi problemima koji su povezani sa sigurnošću u luci. Glasnogovornik PU hamburške rekao je da policija, carina, lučka kapetanija i privatni sektor ulažu velike napore kako bi iskorijenili prisutnost organiziranog kriminala u hamburškoj luci. Međutim, stručnjaci za organizirani kriminal tvrde da je poznato koliko se osoba iz raznih razina vlasti nalazi pod kontrolom krijumčara droge.

Europske vlasti nikako ne uspijevaju presjeći žilu kucavicu organiziranog kriminala 

Zora Hauser, kriminologinja sa Sveučilišta Cambridge u Engleskoj, rekla je da Njemačka dugo uopće nije htjela priznati da ima problema s organiziranim kriminalom, a da je naglo povećanje kokaina u opticaju pokazalo koliko je problem ozbiljan. "Kombinacija fragmentiranosti policije, zanemarivanja od strane politike, slabih zakona o pranju novca, prekomjerne zaštite osobnih podataka učinila je Njemačku rajem za kriminalne operacije", ustvrdila je Hauser.

Europske vlasti nikako ne uspijevaju presjeći žilu kucavicu organiziranog kriminala - kokain. Ima ga više nego dovoljno, a cijena mu se nije promijenila posljednjih 10 godina, piše The Guardian. Kad su nizozemske vlasti nakon niza mafijaških egzekucija potrošile 524 milijuna eura na povećanje sigurnosti u svojim lukama, kriminalci su svoje poslove s kokainom preselili u luke u Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Skandinaviji i Baltiku. Broj pošiljaka droge u Hamburgu pao je u 2024. godini, ali i dalje ih je mnogo.

Kriminolozi kažu da se njemačke vlasti ne smiju fokusirati isključivo na hvatanje krijumčara i mafijaša već da moraju pronaći dužnosnike koji im pomažu i druge posrednike. Robin Hofmann, stručnjak za organizirani kriminal sa Sveučilišta u Maastrichtu u Nizozemskoj rekao je da se Njemačka mora ugledati na nju i početi istraživati odvjetnike, političare i financijaše koji profitiraju od organiziranog kriminala.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO