Muhasilović

Je li Izrael namjerno ignorirao upozorenja na napad?

Vjerojatno onog momenta kad izraelska vojska procijeni da je situacija koliko toliko pod kontrolom, onda bi mogla uslijediti kopnena invazija.
Vijesti / Svijet | 13. 10. 2023. u 12:52 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Postoje ozbiljne indicije da je Izrael namjerno ignorirao upozorenja na napad Hamasa kako bi dobio priliku da okrene svjetsku javnost u svoju korist, rekao je u razgovoru za Fenu stručnjak za geopolitiku, dr. Jahja Muhasilović sa Internacionalnog univerziteta u Sarajevu.

Podsjetio je da ovo nije bio prvi napad Hamasa.

Eliminirana komunikacija

''Svi koji prate situaciju znaju da ili napadne Hamas ili Izrael i da se to događa najmanje jednom godišnje. Međutim, ovaj put je specifičan obujam u kojem je Hamas napao i činjenica je da je Izrael naizgled uhvaćen nespreman u ovoj situaciji. Hamas je eliminirao njihove sustave komunikacija, što je dosta otežalo Izraelcima da promptno reagiraju na prvi napad'', kaže Muhasilović.

Prema njegovim riječima, vidjeli smo da je Hamas u prva dva-tri dana imao neku inicijativu. Međutim, malo po malo, Izrael stavlja situaciju pod svoju kontrolu.

''A je li Izrael znao da će se nešto ovako desiti, to je jedno od najinteresantnijih pitanja. Imamo indicija da Izrael jeste znao s obzirom na to da je bio upozoravan od zemalja regije, u prvom redu Egipta, čak sedam dana prije napada, što je ignorirao. Zašto je Izrael ignorirao vjerojatno zavisi od njihove strategije i taktike, a postoje ozbiljne indicije da je Izrael namjerno ignorirao upozorenja kako bi dobio priliku da okrene svjetsku javnost u svoju korist, jer je do sada postojala oštra kritika Izraelu zbog bombardiranja civila'', kaže Muhasilović.

Cjepkanje Gaze

S obzirom na to da je Hamas ubijao civile na neki način je dao Izraelu alibi da nikad žešće udari na Gazu i da ide na totalno neutraliziranje Hamasa u pojasu Gaze.

Kopneni napad na Gazu, koji se najavljuje u svjetskim medijima, malo je složenija stvar jer bi to vjerojatno veoma povećalo broj žrtava s izraelske strane, tako da Muhasilović ne vjeruje da će doći do kopnene invazije sve dok traje bombardiranje iz zraka.

Vjerojatno onog momenta kad izraelska vojska procijeni da je situacija koliko toliko pod kontrolom, onda bi mogla uslijediti kopnena invazija.

''Pretpostavljam da bi se moglo ići na nešto kao 2005. godine, na okupaciju pojasa Gaze. Sad da li će to biti okupacija u punom kapacitetu, ne vjerujem, ali bi se moglo ići postupno na cjepkanje Gaze da se neutralizira Hamas, ali i da se jedan dio Gaze polako počne inkorporirati u Izrael'', smatra Muhasilović.

Uloga Irana

Prema njegovom mišljenju, ovaj sukob definitivno ima potencijal da preraste u regionalni s obzirom na to da regionalne sile, prije svega Iran, imaju svoje proksije u ratu.

Video: Muhasilović: Postoje indicije da je Izrael ignorirao upozorenja da bi okrenuo javnost u svoju korist

A Iran je zaprijetio, ukoliko ga stvarno Sjedinjene Američke Države i Izrael direktno napadnu, da će aktivirati svoje proksije diljem regije i da će Izrael u tom slučaju biti legitimna meta.

''Iz tog razloga vidimo da su Sjedinjene Države dosta oprezne u optuživanju Irana. Čak su prvih dana rekle da Iran ne stoji iza ovoga, što nam pokazuje da SAD nema baš apetit da direktno ratuje s Iranom. Definitivno, ukoliko bi se udarilo na Iran to bi bio ne samo regionalni rat, nego bi se mogao proširiti na cijeli svijet s obzirom na značaj koji Bliski istok ima što zbog resursa, što zbog svog regionalnog položaja i migrantske krize'', zaključio je Muhasilović.

Kopirati
Drag cursor here to close