Američki i ruski predstavnici proteklih su se mjeseci sastajali u Švicarskoj na neslužbenim razgovorima o ratu u Ukrajini, a posljednji je bio prošli tjedan, rekla su tri izvora Reutersu.
Iako sudionici tih razgovora imaju iskustva u diplomatskoj i sigurnosnoj sferi, oni nisu dužnosnici vlasti i u ovom trenutku nije jasno jesu li ih poslale vlade, rekla su dva anonimna izvora.
Razgovore su opisali kao sporedni kanal, s kontaktima koji su uspostavljeni tijekom perioda tranzicije vlasti nakon pobjede američkog predsjednika Donalda Trumpa na izborima 5. studenog.
Najmanje nekoliko savjetnika Trumpu zna za te razgovore, rekao je jedan od izvora, izravno upućen u to pitanje.
Ne znaju se drugi detalji o tim sastancima, uključujući i to jesu li bili prisutni i Ukrajinci, kad su točno susreti započeli i koje su bile teme.
Ti prethodno neobjavljeni sastanci pokazatelj su zakulisnih napora SAD-a i Rusije da prouče načine za okončanje rata u Ukrajini unatoč gotovo zamrzavanju službenih kontakata pod Trumpovim prethodnikom, bivšim predsjednikom Joeom Bidenom.
Trump, na dužnosti tek mjesec dana, preokrenuo je pristup SAD-a trogodišnjem sukobu u Ukrajini, pokrenuvši razgovore izravno s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Najviši američki dužnosnici u utorak su se sastali s ruskim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji, uključujući ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova.
Švicarsko ministarstvo vanjskih poslova Reutersu je reklo da je bilo informiranu o održavanju razgovora.
"Te aktivnosti pomažu u podršci diplomatskih napora vezano za sukob", priopćilo je ministarstvo.
Jedan od izvora opisao je razgovore u Švicarskoj kao "Track Two" dijalog – diplomatski izraz za neslužbene razgovore usmjerene na poboljšanje komunikacije i razmjenu ideja, umjesto razvoja konkretnih prijedloga.
Dva izvora izjavila su da se najmanje jedan susret održao u Ženevi tijekom prošlotjedne Münchenske sigurnosne konferencije, skupa međunarodnih političkih lidera i čelnika sigurnosnih službi u njemačkom gradu.
Reuters je prošle godine izvijestio o odvojenim "Track Two" razgovorima 2023. i početkom 2024. godine, kada je Putin poslao signale da je spreman razmotriti primirje u Ukrajini. Ti pregovori na kraju nisu doveli do konkretnih rezultata.
Povijesno gledano, "Track Two" razgovori pomogli su u izgradnji dijaloga među suprotnim stranama koje su duboko nepovjerljive, s nadom da bi bolja komunikacija mogla dovesti do diplomatskih proboja.
Godine 2023. NBC je izvijestio da su bivši američki dužnosnici za nacionalnu sigurnost vodili tajne razgovore s Rusima za koje se vjeruje da su bliski Kremlju, a neki članovi na kraju su se sastali s Lavrovom, ruskim ministrom vanjskih poslova.
Jedan od izvora sugerirao je da su "Track Two" razgovori možda izgubili većinu svoje relevantnosti jer su američki i ruski dužnosnici u posljednjim tjednima uspostavili službene kanale dijaloga.