Zastupnici Europskog parlamenta danas su na plenarnoj sjednici u Bruxellesu podržali veliko povećanje carina na uvoz gnojiva i određenih poljoprivrednih proizvoda iz Rusije i Bjelorusije.
Zastupnici su podržali prijedlog Komisije da se za 50 posto povećaju carine na uvoz određenih poljoprivrednih proizvoda, poput šećera, octa, brašna, mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i stočne hrane. Carine na gnojiva na bazi dušika uvezena iz Rusije i Bjelorusije bit će 6.5 posto i dodatno 40 i 45 eura po toni ove i sljedeće godine. Nakon toga, 2027. i 2028. te carine će se povećati na 430 eura po toni.
Uvođenjem carina EU želi smanjiti prihode Rusije i Bjelorusije od izvoza gnojiva koji se koriste za financiranje rata u Ukrajini. Carine bi trebale stupiti na snagu 1. srpnja.
Predložene mjere značajno će smanjiti uvoz ove robe u EU, bilo da dolazi izravno iz Rusije ili Bjelorusije ili neizravno preko trećih zemalja. Očekuje se da će to rezultirati daljnjom diverzifikacijom proizvodnje gnojiva u EU, na koju trenutačno utječu niske cijene uvoza.
Ovu odluku sada treba potvrditi Vijeće EU-a i nakon objave u službenom listu počinje se primjenjivati. Komisija je u siječnju ove godine predložila uvođenje carina na uvoz uree i dušičnih gnojiva iz Rusije i Bjelorusije, koji je tijekom prošle godine znatno porastao, što je povećalo ovisnost EU-a o te dvije zemlje i što može ugroziti sigurnost hrane.
EU je još ranije uvela visoke carine na uvoz žita iz Rusije i Bjelorusije. Nove carine primjenjivat će se na 15 posto poljoprivrednog uvoza iz Rusije koji prije nije bio podložan carinama, u vrijednosti od 380 milijuna eura, piše Hina.
"EU će na kraju dobivati skuplje i manje kvalitetno dušično gnojivo nakon što poveća carine na njegov uvoz iz Rusije i Bjelorusije", istaknuo je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
''Kao rezultat, EU će dobivati dušično gnojivo po višoj cijeni i lošije kvalitete, jer je naše gnojivo, uključujući dušično, zaista najkvalitetnije moguće'', rekao je Peskov novinarima.
Europski parlament izglasao je ranije danas dokument o uvođenju novih zaštitnih carina na uvoz poljoprivrednih proizvoda i gnojiva iz Rusije i Bjelorusije, unatoč protivljenju europskih poljoprivrednika koji strahuju od naglog povećanja cijena ključnih dobara, prenosi Srna.