Etiopija i Eritreja, dugogodišnji rivali, mogle bi se uskoro naći u novom ratu, upozorili su dužnosnici iz regije Tigray, čime bi se stvorila nova humanitarna kriza u Africi, prenosi Reuters.
Izravan sukob između dvije najveće vojske u Africi uništio bi povijesno pomirenje koje je etiopskom premijeru Abiyju Ahmedu donijelo Nobelovu nagradu za mir 2019. godine, a mogao bi uvući i druge regionalne sile.
Napetosti su eskalirale nakon što se Narodnooslobodilačka fronta Tigraya (TPLF) podijelila 2023. godine na frakciju koja upravlja regijom uz podršku etiopske vlade i drugu koja se tome protivi.
U utorak je frakcija koja se suprotstavlja Addis Abebi preuzela kontrolu nad gradom Adigrat, dok je Getachew Reda, čelnik privremene administracije Tigraya, zatražio pomoć od središnje vlade u suzbijanju pobunjenika, koji pak poriču povezanost s Eritrejom.
"Rat između Etiopije i Eritreje može izbiti u svakom trenutku," izjavio je general Tsadkan Gebretensae u magazinu Africa Report.
Eritrejski ministar informiranja odbacio je ovo upozorenje, nazvavši ga "ratnohuškačkom psihozom", no istovremeno su eritreske vlasti sredinom veljače naredile opću vojnu mobilizaciju, izvijestila je organizacija Human Rights Concern - Eritrea.
S druge strane, diplomatski izvori i dužnosnici Tigraya potvrdili su za Reuters da je Etiopija ovoga mjeseca rasporedila vojne snage prema granici s Eritrejom.
Eritreja se odvojila od Etiopije 1993. godine nakon 30 godina borbe za neovisnost, no dvije su zemlje ubrzo započele krvavi granični rat (1998.-2000.). Iako su 2018. godine Abiy Ahmed i eritrejski predsjednik Isaias Afwerki potpisali mirovni sporazum, odnosi su ponovno zahladili kada Eritreja nije bila uključena u kasnije pregovore o miru.
Napetosti su dodatno porasle nakon što je Abiy više puta izjavio da Etiopija, kao država bez izlaza na more, ima pravo na pristup Crvenom moru, što su analitičari protumačili kao neizravnu prijetnju Eritreji.
U listopadu 2024. Eritreja je potpisala sigurnosni sporazum s Egiptom i Somalijom, što se vidi kao pokušaj suprotstavljanja mogućim teritorijalnim ambicijama Etiopije.
Dugogodišnje nestabilnosti u regiji, uključujući rat u Sudanu, sukobe u Somaliji i humanitarnu krizu u Etiopiji, mogle bi dodatno pogoršati situaciju u slučaju izbijanja novog oružanog sukoba.