Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je u srijedu da je Rusija odgovorna za rušenje putničkog zrakoplova Malaysian Airlinesa, leta MH17, 2014. godine, te da je počinila sustavna i teška kršenja ljudskih prava u Ukrajini. Sud sa sjedištem u Strasbourgu donio je ovu odluku jednoglasno.
Presuda se odnosi na četiri objedinjena međudržavna slučaja, uključujući onaj koji se tiče rušenja zrakoplova MH17 koji je 17. srpnja 2014. letio iz Amsterdama za Kuala Lumpur i srušen je iznad istočne Ukrajine tijekom sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih separatista.
Poginulo je svih 298 osoba u zrakoplovu. Većina žrtava bili su nizozemski državljani.
Sud je utvrdio da su ruske snage i povezane strukture – uključujući oružane skupine i okupacijske administracije – provodile neselektivne vojne napade, pogubljenja civila bez suđenja, mučenja uključujući silovanja kao oružje rata, te nezakonita premještanja civila.
''Cjelokupna količina dokaza pred Sudom pruža sliku međusobno povezanih praksi očigledno nezakonitog ponašanja agenata Ruske Federacije na masovnoj razini diljem Ukrajine'', navodi se u presudi ESLJP-a.
Uoči presude, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Rusija neće priznati odluku suda: ''Smatramo ih ništavnima i nevažećima.''
Rusija je 2022. godine izbačena iz Vijeća Europe nakon invazije na Ukrajinu, a parlament je 2023. formalno ukinuo nadležnost ESLJP-a na svom teritoriju.
Sud je također zaključio da Rusija nije provela adekvatnu istragu o rušenju MH17, nije surađivala u dostavi traženih informacija niti je pružila pravne lijekove za preživjele članove obitelji.
Odbijanje suradnje i negiranje odgovornosti prouzročilo je dodatnu patnju rodbini žrtava, naveo je sud.
Ukrajinsko Ministarstvo pravosuđa pozdravilo je presudu kao ''jednu od najvažnijih u praksi međudržavnih slučajeva''.
Ministar vanjskih poslova Nizozemske Caspar Veldkamp izjavio je: ''Ništa ne može umanjiti bol i tugu, ali nadam se da presuda donosi osjećaj pravde i priznanja.''
Sud će naknadno odlučiti o eventualnoj odšteti i kompenzaciji, ali nema mehanizam za provođenje svojih presuda, osobito protiv države koja više ne priznaje njegovu nadležnost.
Time ova presuda ima uglavnom simbolički značaj, prenosi Reuters.