Trenutno, samo 39,4 posto građana SAD-a ima pozitivno mišljenje o Musku, dok ga 52,7 posto doživljava negativno. To znači da je njegov neto rejting pao na -11 bodova, što je pogoršanje u odnosu na -3 boda početkom godine, nakon što je Donald Trump ponovno preuzeo mjesto predsjednika SAD-a. Za usporedbu, 2016. godine Musk je imao pozitivni rejting od +29 bodova.
Analitičari smatraju da je glavni razlog Maskova pada politička polarizacija, kao i njegova uloga u Odjelu za efikasnost vlade (DOGE), što je izazvalo oštre kritike. Maskove političke izjave, pogotovo one koje se povezuju s ekstremno desnim grupama, postale su štetne ne samo za njega nego i za Trumpa.
We just launched an Elon Musk popularity tracker to accompany our Trump approval tracker.
— Nate Silver (@NateSilver538) April 11, 2025
Currently, he's at a −14 as compared with Trump's −5. pic.twitter.com/X4IIvLIhmk
Maskove političke odluke dovele su do pokreta Tesla Takedown, koji poziva na bojkot Tesle i organizira proteste ispred salona ove kompanije diljem svijeta. Kao posljedica, globalna prodaja Tesle pada, dok investitori izražavaju zabrinutost zbog prevelikog Maskovog angažmana u politici.
Iako još uvijek na čelu DOGE-a, Trump je sugerirao da bi Musk mogao napustiti ovu poziciju, što bi smanjilo političku štetu. Međutim, pad Maskove popularnosti mogao bi predstavljati i teret za Trumpa, čiji rejting također opada.
BONUS VIDEO: