Ekvador je zatražio od osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea koji je pružio podršku nezavisnosti Katalonije, da ne daje izjave koje bi mogle pokvariti međunarodne veze Quita, priopćilo je u srijedu ekvadorsko ministarstvo vanjskih poslova.
"Ekvadorske vlasti su ponovno upozorile Assangea na njegovu obavezu da ne daje izjave i ne poduzima ništa čime bi mogao pokvariti međunarodne veze Ekvadora koje se moraju čuvati, kao što je slučaj sa Španjolskom", navodi se u priopćenju ministarstva.
Osnivač WikiLeaksa, rođen u Australiji, dobio je 2012. azil u britanskom veleposlanstvu u Quitu i tako izmaknuo izručenju Švedskoj koja ga traži zbog navodnog silovanja, što on negira.
Julian Assange je u listopadu pružio podršku katalonskoj vladi koja želi proglasiti nezavisnost, nakon referenduma koji je pravosuđe zabranilo i brojnih prosvjeda obilježenih policijskim nasiljem.