Planovi britanske vlade da na Mauricijus prenese kontrolu nad strateški važnim otočjem Chagos trebali bi biti odobreni u četvrtak, nakon što pravna zabrana podnesena u posljednji trenutak nije uspjela zaustaviti proces koji je izazvao intenzivne kontroverze i u Ujedinjenom Kraljevstvu i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Britanski premijer Keir Starmer namjerava vratiti otočje afričkoj zemlji, dok istovremeno zadržava kontrolu nad američko-britanskom vojnom bazom Diego Garcia. Očekuje se da će dogovor biti finaliziran ovog tjedna, piše CNN.
Postupak će biti završen nakon što je sudac Visokog suda nakratko blokirao taj potez presudom donesenom u dva sata ujutro po lokalnom vremenu. Dogovor su osporile Bernadette Dugasse i Bertrice Pompe, žene chagoškog podrijetla koje žive u Velikoj Britaniji i koje se protive dogovoru na temelju ljudskih prava.
Pregovori Ujedinjenog Kraljevstva s Mauricijusom o otočju Chagos bili su zamršeni i kontroverzni. Starmerova vlada objavila je planove za predaju otočja toj istočnoafričkoj zemlji ubrzo nakon što je preuzela vlast prošle godine, prikazujući to kao dugo očekivano rješenje kolonijalnog aranžmana koji je predstavljao etičku i pravnu dilemu.
Očekuje se da će London platiti milijarde funti kako bi zaključio dogovor, a Mauricijus u velikoj mjeri ovisi o uvozu iz Kine, što je izazvalo zabrinutost za nacionalnu sigurnost s obje strane Atlantika.
Grant Shapps, bivši konzervativni ministar obrane, rekao je početkom ove godine za CNN da je plan "nerazuman": "Kina će iskoristiti teritorij za širenje svog utjecaja. Mnogo se osjetljivih stvari odvija u britanskim vojnim bazama. Dakle, ne želite biti okruženi potencijalnim protivnicima."
Kritičari dogovora dobili su neočekivanu nadu samo nekoliko sati prije nego što je trebao biti dovršen jer je privremena zabrana ostavila planove u neizvjesnosti. Na glavnoj raspravi kasnije u četvrtak ujutro, odvjetnik Ministarstva vanjskih poslova rekao je sudu: "Moje upute iz premijerova ureda su da trebamo odluku do 13 sati danas ako želimo danas potpisati sporazum i svi su spremni."
Odvjetnik je tvrdio da dogovor donosi očite koristi za interese nacionalne sigurnosti Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a: "Diego Garcia je ključna i iznimno važna baza iz koje SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo vrlo često zajednički djeluju i stoga je očuvanje tog objekta od najveće važnosti za nacionalnu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva."
Dugasse i Pompe su u međuvremenu kritizirale vladu zbog pregovora o budućnosti otočja bez konzultacija s prognanom zajednicom Chagossiana. Pompe živi u Londonu i prošle godine rekla je za BBC: "Voljela bih se vratiti. Voljela bih otići tamo na dulje od tjedan dana. Ujedinjeno Kraljevstvo nije moja zemlja, ali moram biti ovdje samo kako bih pokušala vratiti se tamo gdje pripadam."
Velika Britanija kontrolira tu regiju od 1814. godine, a 1965. je izdvojila otočje Chagos iz Mauricijusa prije nego što je ta bivša kolonija postala neovisna. London je zadržao kontrolu nad arhipelagom i preimenovao ga u Britanski indijskooceanski teritorij.
Zatim je iselio gotovo 2000 stanovnika na Mauricijus i Sejšele kako bi stvorio prostor za zračnu bazu na najvećem otoku, Diego Garcia, koju je iznajmio SAD-u. Tajnovita baza važna je za interese Washingtona jer mu omogućuje značajnu vojnu prisutnost u Indijskom oceanu, prenosi Index.
No njezina budućnost dovedena je u pitanje 2019. godine kada je Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio da Britanija treba vratiti otočje "što je prije moguće" kako bi se ono dekoloniziralo "na način koji je u skladu s pravom naroda na samoopredjeljenje". Ta presuda bila je savjetodavna, ali ju je s velikom većinom podržala Opća skupština Ujedinjenih naroda.