bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Europska komisija

Borba protiv terorizma: Za unos gotovine veće od 10.000 eura strože kontrole

22.12.2016. u 07:15
text

Europska komisija je u srijedu predložila niz mjera za učinkovitiju borbu protiv financiranja terorizma i organiziranog kriminala te za jačanje suradnje u razmjeni informacije među državama članicama.

"Današnjim prijedlozima jačamo naša pravna sredstva za onemogućavanje financiranja kriminalaca i terorista", izjavio je prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, prenosi Hina.

Komisija je predložila direktivu koja pranje novca tretira kao kazneno djelo i uključuje niz mjera uspostave minimalna pravila o definicijama kaznenih djela i sankcija povezanih s pranjem novca kako bi se popunile praznine u zakonodavstvu i time kriminalce spriječilo u zloupotrebi razlika među različitim nacionalnim propisima.

Komisija predlaže strože kontrole unosa gotovine u i iz EU-a za iznose veće od 10.000 eura, što znači da se takvi iznosi moraju prijaviti, objasniti porijeklo i namjenu. Isto će moći tražiti za niže iznose ako postoji sumnja u kriminalne aktivnosti. Među predloženim mjerama je i zamrzavanje financijskih sredstava terorista i oduzimanje njihove imovine, tako što će se poboljšati prekogranična suradnja.

comment icon
svi komentari (0)