bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Hoće li iPhone poskupjeti?

Apple gubi stotine milijuna zbog Trumpovih carina

Apple očekuje 900 milijuna dolara troška zbog carina, prebacuje proizvodnju iz Kine u Indiju i Vijetnam
02.05.2025. u 16:59
text

Tehnološki div Apple mogao bi pretrpjeti oko 900 milijuna dolara dodatnih troškova tijekom proljetnog tromjesečja zbog novih carina koje je najavio američki predsjednik Donald Trump, izjavio je glavni izvršni direktor kompanije Tim Cook, prenosi Index.hr.

Kako bi ublažio posljedice ovih mjera, Apple preusmjerava pošiljke i razmatra premještanje proizvodnje iz Kine u druge zemlje, među kojima su najistaknutije Indija i Vijetnam.

Trgovinski rat SAD-a i Kine zahvatio tehnološke gigante

Trumpova administracija planira uvesti carine u visini od čak 145 posto na robu iz Kine, s ciljem smanjenja trgovinskog deficita i povratka industrijske proizvodnje u Sjedinjene Američke Države. Kina je odgovorila protumjerama – carinom od 125 posto na američku robu i ograničenjem izvoza ključnih tehnoloških sirovina.

Unatoč zaoštravanju trgovinskog sukoba, iz Washingtona i Pekinga stižu signali da bi uskoro mogli otvoriti pregovore kako bi se redefinirali uvjeti bilateralne trgovine.

Apple ubrzava selidbu proizvodnje

Cook je naglasio da Apple već proizvodi oko polovinu iPhonea za američko tržište u Indiji, a udio će dodatno rasti. Gotovo svi iPadovi, Mac računala i Apple Watchevi za američko tržište uskoro bi trebali dolaziti iz Vijetnama. Selidba iz Kine u ove zemlje dodatno se ubrzala nakon pandemije, koja je otkrila ranjivosti kineskog opskrbnog lanca.

Unatoč tim promjenama, većina Appleovih proizvoda i dalje se sastavlja u kineskim tvornicama.

Rastu li cijene za potrošače?

Na pitanje hoće li carine uzrokovati rast cijena za krajnje korisnike, Cook je odgovorio da Apple ulaže sve napore u optimizaciju opskrbnog lanca i upravljanje zalihama kako bi izbjegli poskupljenja.

U drugom fiskalnom tromjesečju, koje je završilo u ožujku, Apple je povećao prihod za pet posto, na 95,4 milijarde dolara, što pripisuju valu narudžbi prije nego što nove carine stupe na snagu.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO