Incident u Zagrebu: Svjetiljka od 80 kilograma pala u operacijskoj dvorani
U jednoj od operacijskih dvorana Kliničkog bolničkog centra Rebro u Zagrebu sa stropa se odvojila i pala operacijska svjetiljka teška oko 80 kilograma.
U trenutku incidenta u dvorani nije bilo ni pacijenata ni medicinskog osoblja, priopćila je uprava bolnice, prenosi Dnevnik.hr.
Vršitelj dužnosti zamjenika ravnatelja KBC-a Rebro Milivoj Novak potvrdio je da se incident dogodio tijekom vikenda te istaknuo da nitko nije bio ugrožen.
Prema njegovim riječima, svjetiljka je pala tijekom rutinske kontrole opreme.
Mogući uzrok vibracije
Uprava bolnice navela je da se incident dogodio u zgradi staroj 19 godina, koja nije obuhvaćena aktualnom obnovom nakon potresa.
Kao mogući uzrok pada opreme Novak je naveo vibracije s obližnjih gradilišta, koje su, kako je rekao, mogle dovesti do popuštanja vijka.
Na pitanje je li svjetiljka bila nepravilno postavljena, odgovorio je da je to teško utvrditi, dodajući kako smatra da su starost opreme i vibracije najvjerojatniji uzroci incidenta.
Provjerene ostale dvorane
Nakon incidenta pokrenuta je provjera svih ostalih operacijskih dvorana.
Uprava bolnice priopćila je da je riječ o izoliranom slučaju te da su sve ostale operacijske svjetiljke pregledane i dodatno učvršćene.
Na pitanje što bi se dogodilo da je svjetiljka pala na pacijenta, Novak je odgovorio da se to nije moglo dogoditi jer se oprema redovito kontrolira.
Međutim, kada mu je novinarka ukazala na to da je svjetiljka pala upravo tijekom kontrole, odgovorio je:
"Mislilo se da neće biti ni potresa, pa je bio potres."

























