Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači: predsjedatelj Kluba zastupnika NiP-a Nihad Omerović, predsjedatelj Kluba zastupnika SDP-a BiH Saša Magazinović, predsjedateljica Kluba zastupnika NS-BHI KF Sabina Ćudić i predsjedatelj Mješovitog kluba zastupnika Jasmin Emrić.
Jedan od predlagača, zastupnik Nihad Omerović, rekao je da se ovim izmjenama i dopunama zakona tretiraju tri najugroženije kategorije na državnoj razini, ''za koje je iskazana višedesetljetna nebriga''.
''Riječ je o pripadnicima Oružanih snaga, policiji i zaposlenicima u okviru platnih razreda skupine od C1 do C6. Predložene izmjene zakona odnose se na navedene tri kategorije, a posebno na kategoriju vojnika i dočasnika, koji imaju najniži koeficijent za obračun plaća i čine 80 posto ljudstva u ukupnoj vojnoj strukturi'', naveo je Omerović.
Dodao je da su ovim izmjenama zakona obuhvaćeni i službenici Granične policije BiH, do kategorije imenovanih policijskih službenika.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, koji je predložila Komisija za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma, nije dobio potrebnu entitetsku većinu glasova te je upućen Kolegiju Doma na usuglašavanje.
Ako Kolegij ne postigne suglasnost, zastupnici će se na jednoj od narednih sjednica o njemu izjašnjavati u drugom krugu glasanja.
Zamjenica predsjedatelja Komisije za borbu protiv korupcije Ermina Salkičević-Dizdarević, tijekom rasprave o predloženom zakonu, istaknula je da se u BiH već godinu dana ne mjeri gledanost.
''Pokušali smo kroz ove izmjene i dopune vratiti transparentnost u rad institucija, ojačati ulogu Savjeta za mjeriteljstvo i još jednom naglasiti koliko je važno primjenjivati sve standarde koji proizlaze iz najbolje europske i međunarodne mjeriteljske prakse'', kazala je Salkičević-Dizdarević.
Potrebnu entitetsku većinu prilikom glasanja nije dobio ni Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, koji su predložili zastupnici Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvis Hodžić i Šemsudin Mehmedović, te će i on biti upućen Kolegiju na usuglašavanje.
Zakonom o parlamentarnom nadzoru nije bilo definirano koji je organ nadležan za provođenje inspekcijskog nadzora i kaznenih odredbi utvrđenih zakonom. Predloženim dopunama Zakona definirano je da inspekcijski nadzor i provođenje kaznenih odredbi vrši Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH.
Podsjetimo zbog nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je i Prijedlog rezolucije o osudi napada vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, s pozivom na odlučno djelovanje nadležnih institucija radi zaštite ustavnog poretka, očuvanja mira i poštovanja Daytonskog mirovnog sporazuma. Predlagači rezolucije su zastupnici Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.
Nakon što Kolegij Doma ranije nije postigao suglasnost o ovom prijedlogu, zastupnici su u drugom krugu glasanja usvojili zaključak zastupnika Šemsudina Dedića u vezi s raspravom o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli.
Zaključkom je definirano da Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu Zakona o graničnoj kontroli BiH, u suradnji s nadležnim organima Republike Hrvatske, završi aktivnosti na izmjenama i dopunama postojećeg ili potpisivanju novog ugovora o određivanju graničnih prijelaza između BiH i Republike Hrvatske, kojim će se osigurati kategorizacija dodatna tri granična prijelaza sa svim inspekcijskim kontrolama i statusom tzv. BIP-a, i to: GP Izačić (BiH) – GP Ličko Petrovo Selo (RH), GP Donji Svilaj (BiH) – GP Svilaj (RH), GP Šamac (BiH) – GP Slavonski Šamac (RH), te unaprijediti stanje graničnih prijelaza za promet putnika i robe između BiH i Republike Hrvatske dodjeljivanjem statusa većem broju međunarodnih cestovnih graničnih prijelaza za promet putnika i robe.
Zastupnički dom usvojio je nekoliko izvješća te dao suglasnost za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.