bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ispuhana afera

Zaboravljeni papci Željke Cvijanović

Ova afera, poznata upravo kao "Dva papka", izazvala je do tada neviđeni revolt, a završila se tako što je policija, umjesto istrage o mogućoj političkoj korupciji, pokucala na vrata novinara….
12.06.2025. u 09:34
text

Sve je počelo prije 11 godina, te famozne 2014. godine, kada je nešto prije same konstitutivne sjednice parlamenta Srpske objavljena audio-snimka, na kojoj se čuje glas Željke Cvijanović, tadašnje predsjednice Vlade RS, kako priznaje da su "kupili dvojicu poslanika" u slučaju da ih izdaju "dva 'papka' iz Šukalove stranke", da bi osigurali većinu u Narodnoj skupštini RS, pišu Nezavisne novine.

Ova afera, poznata upravo kao "Dva papka", izazvala je do tada neviđeni revolt, a završila se tako što je policija, umjesto istrage o mogućoj političkoj korupciji, pokucala na vrata novinara koji su snimku objavili, a tužiteljstvo je 2015. godine donijelo naredbu o neprovođenju istrage koju je tražila opozicija.

Netaknuti papci

Siniša Vukelić, glavni urednik portala Capital, kaže za Nezavisne novine kako su on i kolega Vladimir Šušak zbog te afere i upada policije u redakciju portala Klix, organizirali ispred Kluba novinara prosvjede u Banja Luci.

''Njima je izuzimana oprema, kako bi se spriječila bilo kakva priča o tome. I tada su za njih bili krivi novinari koji su to objavili, a nije ih interesiralo kako je ta snimka nastala, je li autentična i je li zbog toga netko trebao odgovarati, kao što smo poslije i vidjeli da su ti neki zastupnici i promijenili mišljenje kad je o tome bilo glasanje", prisjeća se Vukelić.

"Dva papka" ostala su netaknuta, kao i oni koji su bili akteri snimka, za koji je vlast tvrdila da je montiran, što je ostalo općeprihvaćeno. Nezavisne navode da je to toliko prihvaćeno ''da su se od toga trenutka, 'papci' (čitaj 'preletači') počeli smjenjivati da gotovo da nema skupštine u Srpskoj, bilo na lokalu ili na nivou Republike, a da nema bar jednog koji je iz opozicije prešao u vlast ili obrnuto''.

Val kupovine

Nijedan od njih, navode banjalučke novine, bar što je poznato javnosti, nije se suočio s tužiteljem.

"Nikada nitko nije procesuiran i to je proizvelo val kupovine 'papaka' u svim općinama. Neki od načelnika u Srpskoj su mi rekli da oko 60 posto svih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj počiva na promjeni strana. Da je tužiteljstvo u slučaju 'Dva papka' radilo svoj posao, ne bismo ni imali slučaj 'Teslić', jer bi se pokazalo da to nije dozvoljeno. Zato sada imamo općine i gradove gdje se od sjednice do sjednice mijenja većina, jer pojedinci ucjenjuju (grado)načelnike kako će glasati ili ne", poručio je Vukelić za Nezavisne novine.

Opozicija u Srpskoj, očekivano, zbog slučaja "Miličević" ne miruje. Smatraju da se lideru SDS-a pakuje politički montiran proces, isto kao što je vlast te 2014. godine poručivala da je audio-snimka montirana.

Ali za razliku od tada, Miličević i još dvojica iz teslićkog parlamenta su pred sucem, a od tadašnjih "papaka" nije bio nitko.

"'Papci' iz Narodne skupštine RS bi bili isti kao 'papci' iz Teslića da ti 'papci' nisu skuhani u kuhinji vlasti. Budući da su skuhani u režiji vlasti, tužiteljstvo je 2015. donijelo naredbu o neprovođenju istrage. U Republici Srpskoj je odavno jasno da, ako ste dio režima, možete nekažnjeno činiti mnogo toga, ako niste, onda možete biti kažnjeni. Da imamo nezavisno i jako pravosuđe, prvo dobar dio ovih koji su sada dio vlasti već ne bi bio na slobodi", poručio je za Nezavisne novine Vladimir Kovačević, novinar.

Promašaj

Pravnica Jovana Kisin Zagajac kaže da, ako se ispostavi da je slučaj "Miličević" montirani politički proces u kojem je vlast imala intenciju da opoziciju javnosti predstavi kao kriminalnu, onda je to potpuni promašaj.

"U očima javnosti trgovina utjecajem je poslovna praksa, a ne krivično djelo. Uostalom, ona je dekriminalizirana nakon što je pravosuđe još prije 10 godina poslalo jasnu poruku da je kupovina 'papaka' legalan politički potez", navela je Kisin Zagajac.

Vukelić navodi da se javnost godinama, a sada pogotovo, pita zašto tužitelji imaju dvostruke aršine za iste stvari.

"Zašto poručuju građanima i podgrijavaju to opšte uvjerenje kod građana da su neki ljudi privilegirani, da nisu isti pred zakonom i da neki mogu prolaziti mnogo krupnija krivična djela, dok se zbog drugih pokreće cijeli sustav i usmjerava na njega. Naravno da ovo ne amnestira onoga tko počini manja krivična djela, ali je svakako važnije da budu uhvaćeni oni koji obavljaju odgovornije pozicije i koji su prvi počeli s tom praksom", naglasio je Vukelić.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO