bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zajednički neprijatelji: Neovisni mediji i demokracija

Vučić koristi Trumpovu odluku za napad na kritičare

Trumpovo gašenje USAID-a pogodilo je Srbiju, ali Vučić likuje. Dok nevladine organizacije i mediji ostaju bez sredstava, vlast slavi kraj "stranog utjecaja" i najavljuje obračun s kritičarima.
04.02.2025. u 16:46
text

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o zamrzavanju projekata USAID-a u svijetu izazvala je ozbiljne posljedice u Srbiji, gdje su brojni mediji i nevladine organizacije ostali bez ključnog financiranja. USAID, koji je u Srbiji djelovao više od dva desetljeća, raspodijelio je gotovo milijardu dolara za jačanje pravne države, podršku lokalnim medijima i civilnom društvu. No, Trumpova administracija blokirala je sve projekte, a mnogi zaposleni u agenciji dobili su otkaze ili su poslani na prinudne odmore.

Dok nevladine organizacije upozoravaju na opasnost gašenja neovisnih medija, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odluku Washingtona dočekao je s oduševljenjem. Prekid financiranja, tvrdi, spriječit će pokušaje "obojenih revolucija" i destabilizacije vlasti. Vučić je u više navrata tvrdio da su prosvjedi protiv njega rezultat stranog utjecaja, a Trumpov potez vidi kao potvrdu svojih tvrdnji.

"I sad se topi i rastače na sve strane. I tu će posljedice biti nevjerojatno pozitivne, ali bit će i puno ne lakih i ne jednostavnih stvari jer svašta će isplivati, i oko financiranja, svašta će tu biti", rekao je Vučić.

Među organizacijama koje su ostale bez sredstava su BIRN, CRTA i Komitet pravnika za ljudska prava, koje su istraživale korupciju i zloupotrebe vlasti. No, mnogi ističu da je najveći dio USAID-ovih sredstava ipak odlazio na projekte državnih institucija, sudova i lokalnih samouprava.

Istaknuti član SNS-a Vladimir Đukanović već je pozvao na "ozbiljnu istragu" svih projekata koje je USAID financirao u Srbiji, što se tumači kao mogući obračun vlasti s kritičkim organizacijama i medijima.

Istovremeno, izvori Deutsche Wellea navode da Vučić preko Trumpovog čovjeka Richarda Grenella nastoji osigurati bolji položaj u Washingtonu, dok je u javnosti sve glasnije spominjana mogućnost da zemljište Generalštaba u Beogradu bude ustupljeno Trumpovom zetu za izgradnju luksuznog hotela.

Dok Trumpova administracija reže podršku neovisnim institucijama, Vučićev režim koristi priliku za dodatno učvršćivanje moći i obračun s neistomišljenicima.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO