Održana je sjednica Vijeća ministara BiH, no na dnevnom redu nije bilo reformskih tema. Pojedini ministri istaknuli su kako nije teško dogovoriti se o tehničkim pitanjima, no to nije dovoljno za ozbiljan napredak zemlje. I danas je bilo jasno da odnosi unutar državne koalicije nisu na zavidnoj razini. Sljedeći test koalicije očekuje se već u četvrtak na sjednici Zastupničkog doma. Ministri su također razmatrali inicijative za smjene unutar vlastitih redova, prenosi N1.
Iako se očekivao otpor ministara iz Republike Srpske, sjednica je privedena kraju. Staša Košarac izjavio je kako zaključci Narodne skupštine RS nisu prekršeni jer na dnevnom redu nije bilo europskih tema. Također je naveo kako su partneri planirali, u skladu s nekadašnjim izmjenama Zakona o Vijeću ministara, koje je nametnuo Miroslav Lajčak, zaobići Republiku Srpsku. Dodao je da je danas bilo mnogo točaka protiv kojih je bilo nužno glasati. Na pitanje hoće li ovakva politika koštati SNSD pozicije u vlasti, Košarac je odgovorio:
"Hoće li ova koalicija, odnosno ovo partnerstvo opstati, ne znam, nisam opterećen. Prije svega, opterećen sam činjenicom da fundamentalno zastupam interese politike Republike Srpske na razini institucija BiH. Da li se netko iz Republike Srpske nudi Bakiru Izetbegoviću ili dijelu naših partnera koji su danas s nama? Moguće, imamo različite informacije da su pojedinci iz opozicije RS česti gosti u raznim ambasadama."
Zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić dodatno je uzdrmala odnose svojom inicijativom za smjenu SNSD-ovih kadrova iz rukovodstva oba doma Parlamentarne skupštine. Ova inicijativa uslijedila je nakon američkih sankcija funkcionerima iz Republike Srpske, koje su potvrdile postojanje plana za otcjepljenje tog entiteta. Jedan od lidera trojke i ministar u Vijeću ministara, Elmedin Konaković, rekao je da smjene nisu pravi put i postavio pitanje o alternativama:
"Ako Sabina Ćudić nema spremno rješenje, smijenimo Radmanovića. U redu, ali tko popunjava njegovo mjesto? Je li to opozicija RS-a i zašto? Je li opozicija RS spremna glasati za europske zakone i suprotstaviti se zaključcima Narodne skupštine? Da budem iskren, o tome sam već govorio na sastanku – ne vidim logiku samo u smjenama. Mogu oni sve nas smijeniti. Smijenit ćemo mene, Nešića, Radmanovića, i bit će super ako dođu bolji ljudi. No, je li netko to pripremio ili želi samo javno govoriti o tome? Mi nismo imali razgovore sa Sabinom Ćudić o toj temi."
Dok dio državne koalicije inicijativu Sabine Ćudić doživljava populističkom, njen stranački kolega, ministar prometa i komunikacija Edin Forto, istaknuo je da suradnja sa SNSD-om nije moguća:
"Jedna od osoba koja je dospjela na crnu listu optužena je da je član radne grupe za otcjepljenje RS-a. O kakvom europskom putu govorimo i o čemu hvalimo rad SNSD-a? Slušajući Košarca, pitam se vjeruje li sam u ono što govori. Čini se kao da pokušava uvjeriti sebe u nešto što je potpuno suludo."
Na dnevnom redu bile su i dvije inicijative za rekonstrukciju Vijeća ministara – jedna za smjenu Nenada Nešića, druga za smjenu Elmedina Konakovića. Vijeće ministara raspravljalo je o tim točkama, ali nije donijelo zaključke. Konačnu odluku o smjenama donijet će Parlamentarna skupština BiH.
Sljedeća velika aktivnost očekuje se već sutra, kada će predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković svjedočiti pred Komisijom za vanjske poslove Zastupničkog doma zbog otkazivanja samita zemalja Zapadnog Balkana i EU predstavnika u Neumu. Konaković je izjavio da je spreman za saslušanje.