Političke stranke u Bosni i Hercegovini u postizbornim financijskim izvještajima nisu prijavile najmanje 2,6 milijuna maraka troškova izborne kampanje, a izmjene izbornog zakona koje je nametnuo OHR nisu uspjele spriječiti zlouporabu javnih resursa.
To su ključni nalazi izvješća Transparency Internationala u BiH (TI BiH) o monitoringu Lokalnih izbora, predstavljenog u Sarajevu.
Izmjene zakona trebale su donijeti red u financiranje stranaka i spriječiti korištenje državnih resursa u političke svrhe, no podaci TI BiH pokazuju da su pred izbore svi nivoi vlasti podijelili oko 60 milijuna KM kroz jednokratne isplate umirovljenicima i drugim kategorijama.
Iako zakon jasno zabranjuje indirektnu kupovinu glasova javnim novcem, sankcija gotovo da nije bilo jer je Centralna izborna komisija (CIK) kroz primjenu odredbi značajno umanjila njihovu učinkovitost.
Ova institucija zaprimila je više od 200 prijava za zlouporabu resursa, no sankcije su izrečene u samo 6% slučajeva, uglavnom zbog zlouporabe sredstava komunikacije na društvenim mrežama.
Prema podacima TI BiH, političke stranke potrošile su više od 12,3 milijuna KM na predizborne skupove, oglašavanje na bilbordima, u medijima i na društvenim mrežama.
Međutim, u svojim postizbornim financijskim izvještajima, stranke su ukupno prijavile 9,7 milijuna KM, što znači da je najmanje 2,6 milijuna KM ostalo neprijavljeno.
Najveće odstupanje zabilježeno je kod SNSD-a, koji je prikrio čak milijun KM.
Na panel diskusiji organiziranoj u Europe House u Sarajevu, predstavnici političkih stranaka, CIK-a i civilnog društva naglasili su potrebu za daljnjim unapređenjem izbornog zakonodavstva.
Posebno su pozvali zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH da usvoje tehničke izmjene izbornog zakona kako bi se spriječile manipulacije izbornim rezultatima, trgovina mjestima u biračkim odborima te zlouporaba javnih resursa.
Ključni prioriteti reforme uključuju: uvođenje novih tehnologija koje će povećati transparentnost izbora, stroža ograničenja korištenja javnih resursa u predizbornom razdoblju, povećanje nadzora nad financiranjem kampanja, posebno kada je riječ o nedopuštenim donacijama privatnih poduzeća koja posluju s javnim sektorom.
TI BiH naglašava kako je nužno dodatno poboljšati norme koje ograničavaju korištenje javnih sredstava u kampanji i osigurati strožu kontrolu izvora financiranja kako bi se spriječilo prikrivanje stvarnih troškova izborne kampanje.