
''Mi smo na nivou nekoliko kantona u vlasti, kada je u pitanju Federacija tu smo opozicija. I kada je u pitanju državni nivo, to je pitanje mnoge od nas nasmijalo kada su predstavnici Trojke počeli, iz straha od gubitka vlastitih pozicija, da spinuju u javnosti da mi spašavamo Dodika'', rekao je za Federalnu televiziju Mirsad Zaimović, šef Kluba SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije i potpredsjednik SDA.
''Mi ne bismo spašavali ni Trojku, a ni Dodika. SDA neće u vlast sa Dodikom. Očekujemo da dođu inicijative za smjene i drugih ministara. Prije svega predstavnici Trojke su dužni svima nama da pokažu gdje su potrošili dvije godine, zašto su govorili da je Dodik najbolje rješenje, zašto su dali tolike pozicije Dodiku i zašto su mu dozvolili da psuje genocid. Mi ne želimo ući sa njim u neku ozbiljnu priču za kreiranje vlasti. Ne razmišljamo tko nam je prihvatljiv ili ne, sada je neprihvatljivo Vijeće ministara ovakvo kakvo jeste. Razgovarat ćemo sa opozicijom iz RS-a'', rekao je Zaimović.
Dodao je kako rukovodstvo Trojke treba ''objasniti ljudima i ispričati onima kojima su obećavali da imamo novog Dodika i Vijeće ministara za europske integracije''.
''Mi smo imali nedavno zahtjev za smjenu Košarca, tada ih je Trojka spasila. Mi smo u ćorsokaku, o tome trebaju misliti oni koji su to kreirali i da nas izvuku iz ovakvog političkog ambijenta. Svi snose odgovornost zbog ovoga šta se sve izdešavalo. Stav SDA je da svatko iz postojeće vlasti da dođe na red da mu bude izglasana smjena, SDA će biti za to. Da napravimo promjene koje su neophodne kako bismo krenuli ka napretku. Mislim da se međunarodna zajednica uvjerila da nema dorasle i iskusne partnere ovdje'', kazao je Zaimović.
Trojka je najavila prošlog tjedna kako raskida koaliciju sa SNSD-om i žele da je na državnoj razini zamijene sadašnje oporbene stranke iz RS. Dodika su optužili da je namjerno blokirao usvajanje dva važna reformska zakona kako bi usporio put BiH kao članstvu u EU.
Trojka je najavila i inicijativu za rekonstrukciju Vijeća ministara a oporbene stranke iz RS su iskazale načelnu spremnost sudjelovati u novoj vlasti ukoliko se dogovori precizni program djelovanja.
No čelnik HDZ BiH Dragan Čović to smatra nerealnim pa je pozvao Trojku i SNSD na novi krug razgovora kako bi se problemi unutar koalicije riješili i reformski procesi nastavili sa sadašnjom strukturom parlamentarne većine.
Omjer snaga u parlamentu BiH omogućava izbacivanje SNSD-a iz vlasti ali i Trojke koju bi u tom slučaju zamijenila SDA čime sada prijeti Dodik.