U Bugojnu je održana svečana i radna sjednica Glavnog odbora Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) povodom 29. godišnjice osnutka stranke, koju je 13. travnja 1996. godine osnovao Haris Silajdžić sa suradnicima. Stranka je u dva navrata imala svog člana Predsjedništva BiH.
Na radnom dijelu sjednice razmatrana je aktualna politička i ustavna kriza u Bosni i Hercegovini, a usvojeno je i nekoliko zaključaka kojima se, između ostalog, od državnih institucija zahtijeva da rade posao zbog kojeg su osnovane i za koji su uredno plaćene.
Stranka za BiH pozvala je stranke Trojke da preuzmu odgovornost za rad Vijeća ministara, koje čine zajedno sa SNSD-om i HDZ-om, te da hitno imenuju novog ministra sigurnosti BiH i rukovodstvo Agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Ističu kako je nedopustivo da, u trenutku državnog udara i ustavne krize, ključne sigurnosne institucije ostanu bez rukovodstva.
''Prestanite javnost zabavljati pričom o novoj parlamentarnoj većini. Vlast sa opozicijom iz entiteta RS mogli ste napraviti prije dvije godine kada smo vas na to pozivali, ali danas je očito da ne možete, jer ni vaš vjerni partner HDZ to ne želi'', navodi se u zaključcima.
SBiH traži hitno utvrđivanje odgovornosti za propuste u radu policijskih agencija – Granične policije BiH i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH – zbog, kako navode, eklatantnog kršenja zakona. Zahtijevaju otkaze za osoblje graničnog prijelaza preko kojeg je prošla delegacija s bjeguncem Miloradom Dodikom, te smjenu direktora Direkcije koja nije zaštitila njemačku ministricu tijekom posjeta Banja Luci.
Također, stranka je istaknula da je ''ucjenjivačka politika'' HDZ-a još jedan dokaz sprege između Dodika i Čovića u rušenju države i njezinih institucija. Pružili su punu podršku delegatima Doma naroda Parlamenta BiH koji odbijaju sudjelovati u novim sjednicama dok se ne završe ranije započete, osobito one o smjenama kadrova SNSD-a.
SBiH naglašava da se mora hitno riješiti situacija izazvana prisilnom naplatom dugova entiteta RS, te da država ne smije više davati garancije za kreditna i druga zaduženja entiteta koji se nalazi u dubokoj ekonomskoj krizi. Ističu da su pokušaji entiteta RS da dođe do državne imovine pokušaji koji se moraju zaustaviti.
Na kraju, SBiH poziva ''savjesne'' zastupnike stranaka Trojke, osobito u parlamentima, da ne daju podršku štetnim odlukama koje nastaju kao rezultat političke trgovine. Kao najnovije primjere navode imenovanje suca Ustavnog suda BiH i članova Upravnog odbora Federalne televizije, u čemu su, kako ističu, neki zastupnici Trojke već odbili sudjelovati.
''Potrebno je još svega nekoliko savjesnih zastupnika i na federalnom i državnom nivou kako bi se nasrtaji SNSD-a i HDZ-a na državni sistem onemogućili'', zaključili su iz Stranke za BiH.