bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zastupnički dom Parlamenta FBiH

HDZ 1990: Dnevni red je pao zbog zakona HDZ-ove ministrice

"Nismo htjeli riskirati uvođenje LGBT ideologije kroz sferu kulture i derogiranje nadležnosti županija", naveli su iz kluba zastupnika HDZ 1990 i HNP-a nakon jučerašnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
29.04.2025. u 09:41
text

"Nismo htjeli riskirati uvođenje LGBT ideologije kroz sferu kulture i derogiranje nadležnosti županija", naveli su iz kluba zastupnika HDZ 1990 i HNP-a nakon jučerašnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Oduzimanje ovlasti županijama

Nakon 20. redovne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH koja je neslavno završila rušenjem kvoruma o navedenom se oglasio i Klub zastupnika HDZ 1990 – HNP koji navode kako su svoju podršku predloženom dnevnom redu odlučili uskratiti, kako navode: "prvenstveno iz razloga što se na dnevnom redu nalazila 'Strategija za mlade' predložena od strane Vlade FBiH, koja nam je bila problematična jer u pojedinim dijelovima promovira LGBT kulturu i potiče na programe LGBT, kao i zbog drugih razloga koji su bili prisutni i koji su presudili da se odlučimo na ovaj potez zajedno s drugim hrvatskim zastupnicima.

Kako navode, Strategijom se predviđa davanje nadležnosti neustavnim federalnim ministarstvima, a iste se oduzimaju županijama koje su, sukladno Ustavu FBiH, jedini nadležni za pitanja obrazovanja.

Uvođenje LGBT ideologije

Klub zastupnika HDZ 1990 i HNP-a, navodi kako je zatražio skidanje za njih sporne točke s dnevnog reda sjednice, kako bi u konstruktivnoj atmosferi i s punim kapacitetom mogli dati svoju podršku Krivičnom zakonu i Zakonu o gradu Kiseljaku, koji su također bili na dnevnom redu.

S obzirom da do povlačenja točke nije došlo, navode kako nisu htjeli riskirati uvođenje LGBT ideologije kroz sferu kulture i derogiranje nadležnosti županija.

Prijedlog Strategije za mlade dolazi od strane Vlade FBiH, a usvojen u veljači ove godine na sjednici u Mostaru i to na prijedlog Federalnog ministarstva kulture i sporta na čijem je čelu Sanja Vlaisavljević.

Sanja Vlaisavljević
Arhiva / Sanja Vlaisavljević

Prvi strateški dokument za mlade

Tada je ministrica kazala kako je sretna što je  proces izrade Strategije za mlade priveden kraju nakon nešto više od godinu dana, te nakon što se na njegovo pokretanje čekalo deset godina.

"Sretna sam što mladima konačno možemo ponuditi strateški dokument kojim je osigurana sustavna potpora u različitim oblastima društvenog života kao i uključenost mladih u procese odlučivanja te kreiranje jednakih šansi za sve mlade u Federaciji. Značaj ovog dokumenta još je i veći imamo li u vidu da Bosna i Hercegovina nema državnu strategiju prema mladima", izjavila je tada. 

Podsjetimo, odmah nakon rušenja dnevnog reda, u medijima su se ubrzo pojavile informacije kako je HDZ bio suzdržan pri glasovanju jer je preglasan na prethodnoj izvanrednoj sjednici, no kako smo i ranije pisali razlog nije bio projekt "Južne interkonekcije" nego upravo Strategija za mlade Federacije BiH za razdoblje 2025.–2034. koju je predložila ministrica Federalnog ministarstva kulture i športa, Sanja Vlaisavljević.

Povlačenje točke dnevnog reda zatražio je Klub HDZ BiH – HNS i Klub HDZ 1990 – HNP, sukladno članku 183. stavku 4. Poslovnika jer podnositelj prijedloga strategije može do otvaranja rasprave povući prijedlog radi dodatnog usuglašavanja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO