Na današnji je dan prije 40 godina, 10. studenoga 1982. preminuo sovjetski lider Leonid Brežnjev, koji je zavladao nakon svrgavanja Nikite Hruščova.
Leonid Iljič Brežnjev se rodio 19. prosinca 1906. godine u mjestu Kamenskoje (kasniji Dniprodžeržinsk) na području današnje Ukrajine.
Godine 1939. bio je sekretar Dnipropetrovskoga oblasnoga komiteta KP Ukrajine, a u II. svjetskom ratu načelnik političke uprave 4. ukrajinske fronte, od 1943. ima čin general majora. Od 1950. prvi je sekretar CK KP Moldavije, od 1952. član CK KPSS-a pa kandidat za člana Prezidija i sekretar CK KPSS-a.
Nakon smrti J. V. Staljina (1953) izgubio je položaje u CK-u i postavljen je za zamjenika načelnika Glavne političke uprave vojske i mornarice.
Nikita Hruščov se zauzeo za nj pa je 1954. postao drugi, a 1955. i prvi sekretar CK KP Kazahstana, zatim ponovno član CK 1956., kandidat za člana Prezidija i sekretar CK KPSS-a te član Prezidija CK KPSS-a 1957. Godine 1960. postavljen je za predsjednika Prezidija Vrhovnoga sovjeta (nominalno šef države). U srpnju 1964. preuzeo položaj drugog sekretara CK KPSS-a.
Inače, tadašnji sovjetski vođa Hruščov rođen je u selu Kalinovka, u blizini ukrajinskog područja, nedaleko od današnje granice između Ruske Federacije i Ukrajine, a bio je od Brežnjeva stariji oko 12 godina.
Brežnjev je bio prividno odan Hruščovua, ali je 1964. godine sudjelovao u svrgavanju Hruščova, a zatim ga je i zamijenio na mjestu lidera SSSR-a.
U studenome 1968. formulirao je doktrinu o ograničenom suverenitetu, po kojoj jedna socijalistička država ima pravo intervenirati u drugoj ako je u toj ugrožen socijalizam (Brežnjevljeva doktrina).
Ta je doktrina služila za opravdanje sovjetske intervencije u Čehoslovačkoj 1968. Tijekom 1970-ih normalizirao odnose sa SR Njemačkom i smanjio napetosti sa SAD-om politikom detanta (potpisao SALT 1 i dogovorio SALT 2).
U svibnju 1977. uklonio Nikolaja Podgornoga s mjesta predsjednika Vrhovnoga sovjeta pa preuzeo i položaj šefa države.
Posljednje godine njegove vlasti obilježile su gospodarska stagnacija, razmah korupcije, progoni disidenata te zaoštravanje odnosa sa SAD-om (sovjetska intervencija u Afganistanu 1979).
Ostao je na vlasti zatim sve do svoje smrti 1982. godine tj. ukupno tijekom 18 godina. Iz nekog razloga Brežnjev se volio ljubiti s muškarcima, i to prilično strastveno...