Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala FBiH počet će s radom 30. travnja, a u javnosti se pojavila informacija kako ovaj odjel već u startu čeka 300 predmeta povezanih s korupcijom. Tužitelji i suci su imenovani, a očekivanja su velika. No, ostaje pitanje – koliko će rad ovog ureda biti učinkovit u borbi protiv kriminala u Federaciji?
Deset godina se čekalo na uspostavu federalnog odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala. Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH imenovalo je sedam tužitelja i devet sudaca za rad u ovom odjelu, a trenutno se uređuju prostorije nove institucije u bivšoj zgradi Privredne banke u Sarajevu, piše Federalna.ba.
''Što se tiče POSKOK-a – to je akronim, nije USKOK – dobili smo i pisma glavnog federalnog tužitelja i predsjednice Vrhovnog suda. Prošli put smo razmatrali istu problematiku i shvatili da nam ne treba dodatna elaboracija. Odjeli počinju s radom 30. travnja. Svako daljnje odgađanje bilo bi besmisleno i protivno pravilima VSTV-a'', kazao je Sanin Bogunić, predsjednik VSTV-a BiH.
Bivši ministar unutarnjih poslova KS-a Nermin Pećanac upozorava: imamo 16 policijskih agencija, oko 17 tisuća policajaca i 20 tužiteljstava: ''Ni ovo neće biti suvišno ako će raditi i biti učinkovito. No, ako ćemo učinkovitost mjeriti usporedbom s trenutnim stanjem, to neće donijeti ništa dobro.''
Strateški cilj odjela je smanjenje broja starih predmeta, povećanje učinkovitosti rada tužiteljstava te rješavanje predmeta korupcije, organiziranog kriminala, terorizma i kaznenih djela protiv ustavnog poretka. Kada je riječ o transparentnosti, profesor Davor Trlin s Univerziteta Burch u Zenici ističe određenu skepsu: ''Potencijalni problem mogao bi biti manjak transparentnosti i neučinkovite istrage, pogotovo financijske koje su vrlo složene. Kadrovski je odjel dobro popunjen. Bilo je kritika jer su tužitelji došli iz jednog tužiteljstva, no ne vidim tu problem ako je izabran najbolji kadar.''
Važno je napomenuti da su, na zahtjev šefa ''federalnog Uskoka'', svi policijski organi, uprave i upravne organizacije dužni pružiti punu podršku. P
rvi čovjek novog odjela, Hrvoje Čabrajić, naglasio je kako će se baviti predmetima u kojima još nisu podignute optužnice, a koji su preuzeti sa županijske razine. Dodaje i da će takvih predmeta biti sve više.
''Tu nema velike filozofije – treba ozbiljno prionuti poslu. Svi mi koji ćemo tamo raditi imamo sličan pogled – kad bismo napravili promjenu, i osobno bismo se osjećali sretnijima i zadovoljnijima. Nadamo se da ćemo uspjeti'', kazao je Čabrajić.
Formiranje odjela po uzoru na hrvatski USKOK iznimno je pozitivno za Federaciju BiH i cijelu državu, smatra prof. dr. Nedžad Korajlić, voditelj Studija sigurnosti CEPS-a u Kiseljaku: ''Korupcija i organizirani kriminal su rak-rana svakog društva, pa tako i našeg. Ovo bi moglo imati preventivni učinak na počinjenje kaznenih djela i pridonijeti boljoj sigurnosnoj, a time i ekonomskoj stabilnosti BiH.''
S 300 predmeta korupcije na stolu, učinkovit rad novog odjela ključan je za rješavanje starih slučajeva, osobito jer, prema podacima Transparency Internationala, novi slučajevi korupcije pristižu svakodnevno. Velik izazov i još veća očekivanja za odjel koji bi, u praksi, mogao pomoći Bosni i Hercegovini na putu prema pravednijem društvu, vladavini prava i europskim integracijama.