
O gorućim političkim pitanjima, obavezama, željama i preslagivanju za Federalnu televiziju govorila je izaslanica HDZ-a BiH u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine, Marina Pendeš.
''Nije samo javnost zbunjena – zbunjeni smo i mi koji izravno sudjelujemo u Zastupničkom domu i Domu naroda'', izjavila je Pendeš, odgovarajući na pitanje o postojanju vladajuće većine ili jasno definirane državne koalicije.
''Kada govorimo o vladajućoj većini, često se događalo da se pitamo postoji li ona uopće, i to ne samo sada, nego i posljednje dvije godine. Ovisno o aktivnostima Vijeća ministara i zakonima koji su se usvajali u državnom parlamentu. U Domu naroda također se često događalo da nismo uvijek imali sve izaslanike koji su glasali za određene zakone, a koji su formalno dio većine.
Zbog toga moram reći da se već posljednje dvije godine suočavamo s tim izazovima i da nismo sto posto sigurni kada možemo očekivati da će vladajuća većina u potpunosti funkcionirati'', kazala je za Dnevnik D.
Upitana tko je kreator i tko je uvjetovao ovu političku krizu, naglasila je da se posljednje dvije godine stvorila atmosfera u kojoj nitko nikome ne vjeruje.
''To je pitanje za one koji su započeli proces smjene Nebojše Radmanovića i koji zahtijevaju smjenu Elmedina Konakovića i dvojice ministara iz reda SNSD-a u Vijeću ministara. Ponekad se svi bavimo posljedicama i nije lako prepoznati pravi izvor problema, odnosno njegov pravi uzrok, jer su to procesi koji nisu započeli jučer, niti u posljednja dva mjeseca. Oni nisu od koristi nijednoj političkoj stranci, a kamoli nekom od konstitutivnih naroda'', smatra Pendeš.
Objasnila je i razloge zbog kojih HDZ i SNSD i dalje ostaju partneri.
''Imamo partnere s kojima surađujemo – to su Trojka i SNSD na državnoj razini. Vanjskopolitički ciljevi HDZ-a BiH jasno su definirani kroz naš program i kroz HNS. To su Europska unija i NATO. Naravno, nemamo punu suglasnost i konsenzus oko puta u NATO, iako se mi za to zalažemo, ali imali smo konsenzus oko europskog puta i tzv. europskih zakona. U tom smislu još uvijek vjerujemo da se može napraviti značajniji iskorak kako bi se u narednom razdoblju, barem do 15. ovog mjeseca, na Zastupničkom domu i Domu naroda našla preostala dva zakona s europske agende, da se imenuje glavni pregovarač i da se usvoji proračun, što je iznimno važno za unutarnju stabilnost BiH. Stoga Trojku i SNSD i dalje smatramo našim koalicijskim partnerima.''
Dodala je kako, ako postoji koalicija na državnoj razini, nije potrebno rješavati nesuglasice putem medija i društvenih mreža, već ih treba razmatrati u parlamentu i za pregovaračkim stolom.
''Mislim da takva atmosfera nikome neće donijeti ništa dobro i da je nužno ponovno sjesti za stol i razgovarati. Možda se pronađe neko rješenje. Suština nije u smjenama'', istaknula je.
Na jednoj od idućih sjednica Doma naroda trebala bi se naći inicijativa za smjenu Nikole Špirića. Pendeš je poručila da je HDZ općenito protiv smjena i protiv, kako kaže, nametanja nasilnih rješenja.
Na pitanje je li u ovoj zamršenoj političkoj situaciji opcija koalicija HDZ-a, SNSD-a i SDA, odgovorila je:
''O tome ne mogu govoriti, niti o tome razmišljati. Trenutno smo na državnoj razini u koaliciji s partnerima s kojima smo u koaliciji. Dobro surađujemo i s jednim i s drugim blokom, no sada je problem što između ta dva bloka postoji određeni nesporazum. Žao mi je što gubimo vrijeme jer smo već prošle godine izgubili osam mjeseci. Isto tako, u državnom parlamentu, konkretno u Domu naroda, rad je bio blokiran gotovo osam mjeseci zbog sličnih problema.''
Dodala je: ''Netko tko je pokrenuo određene aktivnosti vezane uz smjene i rekonstrukciju, čini se da to nije dobro analizirao, jer nisam sigurna da će se njihove namjere u potpunosti ostvariti.''
Govoreći o tome koliko je realno očekivati da će proračun biti usvojen unatoč stalnim političkim tenzijama i međusobnim prijetnjama, naglasila je da, ako se svi deklarativno zalažu za europski put i stabilnost BiH, ne postoji nijedan razlog da se proračun ne usvoji.
''Mislim da nam to treba biti lajtmotiv kako bismo što prije usvojili proračun u Vijeću ministara, a potom ga, sukladno proceduri, uputili Predsjedništvu i vratili u parlamentarnu proceduru'', rekla je.
U razgovoru za Federalnu televiziju istaknula je da za HDZ BiH, iako je Zakon o Južnoj interkonekciji usvojen, to pitanje ''nije završena priča''.
''S posljedicama će se suočiti oni koji su demonstrirali silu demokracije u Federaciji Bosne i Hercegovine. Naravno, da biste realizirali projekt južne plinske interkonekcije, morate osigurati međunarodni sporazum i riješiti niz drugih pitanja. Slično se događa i na državnoj razini – određene odluke donose se samo zato što postoji dovoljan broj glasova, a pri tome se ne poštuje koalicijski partner, što uvijek ima svoje posljedice'', zaključila je Pendeš.