Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog sve češće pojave islamofobne retorike u BiH, posebno u izjavama visokih političkih dužnosnika. Povod za reakciju Misije bile su izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je u više navrata na negativan način govorio o Bošnjacima i muslimanima.
''Netolerancija i diskriminacija prema vjerskim i etničkim skupinama nisu samo rezultat pojedinačnih predrasuda, već i duboko ukorijenjeni problemi koje podržavaju političke i institucionalne strukture'', poručili su iz OSCE-a.
Na Međunarodni dan borbe protiv islamofobije, osobna predstavnica predsjedavajuće OSCE-a za borbu protiv netolerancije prema muslimanima, ambasadorica Evren Dağdelen Akgün, istaknula je kako je odlučno suprotstavljanje ovim pojavama ključno ne samo za sigurnost muslimanskih zajednica, već i za izgradnju miroljubivih i stabilnih društava.
Misija je pozvala političare i javne osobe da se suzdrže od govora mržnje, posebno prema zajednicama koje se već osjećaju nesigurno.
''Svi na vlasti moraju poštovati najviše standarde ponašanja. Oni koji šire mržnju i netoleranciju moraju odgovarati pred zakonom. OSCE ostaje predan podršci BiH u borbi protiv diskriminacije i unapređenju slobode vjere'', naglašeno je.
Istovremeno, zbog Dodikovih uvredljivih izjava na račun austrijske ministrice vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger, austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na razgovor ambasadora BiH u Austriji, Sinišu Bencuna.
''Postupci Milorada Dodika ugrožavaju stabilnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine'', priopćilo je austrijsko MVP.
Austrijski mediji podsjećaju kako je Dodiku još u ožujku zabranjen ulazak u Austriju, nakon što je Tužiteljstvo BiH izdalo nalog za njegovo uhićenje, kao i za premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića, zbog optužbi za ''napad na ustavni poredak''.
Sud BiH je prihvatio prijedlog Tužiteljstva za raspisivanje međunarodne tjeralice, no Interpol je to odbio. Iako je zahtjev za reviziju odbijen, Dodik je i dalje bez ograničenja napuštao zemlju, dok je pokušaj SIPA-e da ga uhapsi spriječen intervencijom MUP-a RS-a.