Dok se politička scena u Republici Srpskoj bavi krizom nastalom nakon prvostupanjske presude predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, situacija u javnim poduzećima postaje sve dramatičnija.
Dugovi rastu, rješenja nema, a opozicija upozorava da je stanje alarmantno. Unatoč pozivima za sazivanje posebne sjednice Narodne skupštine RS-a, vlast odbija raspravu o ovom problemu.
Najkritičnije je stanje u poduzeću ''Šume Republike Srpske'', što je potvrdio i resorni ministar Savo Minić.
''U poduzeću ''Šume RS'' je izvanredno stanje u svakom smislu te riječi. Ili ćemo ga spasiti, ili odlazi u nepovrat, bez ikakve mogućnosti oporavka'', izjavio je Minić.
No, problemi nisu ograničeni samo na šumarstvo. Katastrofalna situacija bilježi se i u Elektroprivredi RS-a, Željeznicama RS-a i drugim javnim poduzećima, gdje se dugovi gomilaju bez jasnog plana za stabilizaciju.
Opozicija izravno optužuje vlast za ignoriranje problema i namjerno zanemarivanje financijskog kolapsa poduzeća.
''Je li normalno da Termoelektrana Ugljevik ostane bez ugljena? Da se koncesije prvo prodaju, a onda otkupljuju pod nepoznatim uvjetima? Da IRB proda svoje obveznice po jednoj cijeni, a zatim ih netko njihov kupi pet puta jeftinije? Netko misli da mi to ne razumijemo. Ovo je klasičan kriminal i korupcija!'' poručio je predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.
Iz Narodne skupštine RS-a poručuju da će razmotriti sazivanje sjednice, ali samo ako opozicija pokaže ozbiljne namjere.
''Ako stvarno želimo rješavati probleme u RS-u, a ne rušiti naše pozicije u Sarajevu, onda možemo razgovarati. Skupština je mjesto za raspravu'', izjavio je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a.
Politički analitičari upozoravaju da je situacija u javnim poduzećima rezultat dugogodišnjeg lošeg upravljanja, pri čemu su ključne pozicije popunjavali stranački kadrovi, umjesto stručnjaka.
''Vlast u proteklih 15 do 20 godina koristi javna poduzeća kao politički resurs. Zapošljavali su isključivo stranačke ljude, crpili novac iz tih poduzeća, a sada su dugovi došli na naplatu'', ocijenio je politički analitičar Velizar Antić.
Unatoč dramatičnom stanju i pozivima na hitno djelovanje, vlast zasad ignorira problem, dok građani i gospodarstvo trpe posljedice financijskog kolapsa.