bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Dom naroda

Napuštanje sjednica do sljedećih izbora: Čeka se OHR da prekine krizu

Ćosić kaže kako je ''nevažno voditi raspravu tko je zakazao sjednicu, tko nije''.
19.05.2025. u 13:40
text

''Uvijek na nekoj strani nema političke volje da se rješavaju problemi, vrtimo se u krug. Nemam odgovor kako dalje, treba čekati da neka viša sila povuče potez, što nerado prizivam. Kad se god OHR uključio, kriza bi eskalirala'', izjavio je nakon prekinute sjednice Doma naroda Zdenko Ćosić, izaslanik HDZ-a BiH. Ćosić kaže kako je ''nevažno voditi raspravu tko je zakazao sjednicu, tko nije''.

''Ne postoji politička volja unutar kluba srpskog naroda u Domu naroda da bi se realizirala politička inicijativa o smjenama. Oni ne žele ispustiti iz ruku taj mehanizam koji imaju, a on se manifestira napuštanjem sjednica'', rekao je Ćosić.

Nova sjednica krajem svibnja

Naveo je kako se politička kriza nastavlja, ali nije isključio ni mogućnost reakcije OHR-a, koji je nazvao "višom silom".

Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić rekao je kako SNSD ne proizvodi krizu, nego poziva na razgovor i o europskom putu, i o zakonima, i o kadrovskim pitanjima.

"Ako postoji nova većina, dajte potpise da postoji, da može da ustraje na tom europskom putu", izjavio je Špirić novinarima nakon što su izaslanici SNSD-a napustili hitnu sjednicu Doma naroda na čijem dnevnom redu su bili zahtjevi za smjenu srpskog kadra.

"Krizu ne produciramo, a ustavni i poslovnički kapacitet ćemo koristiti. Šta tu ima sporno? Mi ne osporavamo ni hrvatskom, ni bošnjačkom klubu", naglasio je Špirić.

Naveo je kako će 29. svibnja biti zakazana redovna sjednica, koja je ranije prekinuta, a bit će zakazana i posebna sjednica o europskim zakonima.

Spremanje za izbore

''To je naš odnos prema EU putu i nasilnom pokušaju oduzimanja vlasti. Za promjene nije dovoljna hrabrost, već glave, ustava, poslovnika. SNSD radi u skladu s Poslovnikom, ovo nije magija. To što je Trojka iz FBiH pokušala da se pripremi za izbore 2026. da bi zaskočila SDA, upali su u vlastito blato. Ako mogu da završe posao - nema problema'', rekao je.

Hitna sjednica Doma naroda parlamenta BiH sazvana je na zahtjev skupine hrvatskih, srpskih i bošnjačkih izaslanika koji su predložili smjenu Nikole Špirića s pozicije predsjedatelja tog tijela kao i potvrdu smjene SNSD-ovih ministara vanjske trgovine i financija Staše Košarca i Srđana Amidžića koju je još 25. veljače izglasao Zastupnički dom.

Izaslanik u Klubu bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Džemal Smajić (SBiH) izjavio je da se godinama unazad zna politika Milorada Dodika i SNSD-a, "da on ne želi nikakve pomake Bosne i Hercegovine na putu integracija prema Europskoj uniji". 

Tko je tražio sjednicu

''Danas se nismo željeli uključivati u diskusiju i replicirati kolegi Sredoju Noviću koji je iznio niz neistina na početku hitne sjednice. Iznenađuje me da kolega Sredoje Nović nije upoznat s tim tko je tražio ovu hitnu sjednicu, a zna se da smo to tražili mi iz Kluba Bošnjaka, nas pet, izaslanik Zlatko Miletić iz Kluba Hrvata i dva izaslanika iz Kluba Srba - Nenad Vuković i Želimir Nešković'', kazao je Smajić.

Naveo je da "najveća odgovornost i krivica za ovo je nastala prije dvije godine, kada su stranke "Trojke" iz Federacije BiH ušle u koaliciju sa SNSD-om i Miloradom Dodikom, koji je već i tada imao secesionističke namjere i izjave".

''Tada je jedino bila prilika da se SNSD pošalje u opoziciju i da se ide u koaliciju sa strankama opozicije iz manjeg bh. entiteta. Znali smo mi tada, a to se sada na žalost potvrdilo, da onog momenta kada se imenuje Vijeće ministara BiH, da će biti gotovo nemoguće izvršiti njegovu rekonstrukciju, odnosno smjenu Vijeća ministara BiH'', kazao je Smajić.

Do sljedećih izbora

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Kemal Ademović (Narod i pravda) je kazao da želi razbiti spin koji je čuo, a koji kaže da stranke "Trojke" nisu trebale napraviti vlast sa Miloradom Dodikom i sa SNSD-om nakon izbora 2022. godine.     

''Tada je Milorad Dodik, nakon prebrojanih glasova, u Domu naroda imao četiri izaslanika. To je dvostruki mehanizam. Jedan mehanizam je ovaj koji se koristi kao kvorum. Kad nema kvoruma onda je blokada sjednice. Drugi mehanizam je na samoj sjednici, kada su četiri izaslanika iz RS protiv bilo koje tačke, ona ne može proći. Dakle, to je dodatni mehanizam da ne može ništa proći. Sad, kada imaju dva delegata iz RS-a koji su dio opozicije, sad se kritizira. S jednim bi se kao moglo, a sa dva sad se ne može. Taj sam spin htio da razbijem'', kazao je Ademović.

Dodao je kako ne može isključiti da ova kriza može potrajati do narednih izbora, "to ne može nitko isključiti".

''Lideri "Trojke" pokušavaju da naprave dogovor i da se napravi nova većina. Hoće li u tome uspjeti ja to ne znam. Vrlo efikasno se to blokira i kroz mehanizam Vijeća ministara BiH, gdje predsjedavajuća Borjana Krišto neće da pokrene proceduru imenovanja novog ministra sigurnosti BiH - što znači da blokade dolaze i od HDZ-a i od SNSD-a. U takvoj situaciji vrlo je izvjesno da bi ova kriza mogla da potraje do sljedećih izbora'', smatra Ademović.   

SNSD u klubu Srba u Domu naroda ima tri od pet zastupnika a prema poslovniku o radu tog tijela za kvorum je nužno sudjelovanje najmanje po tri zastupnika iz kluba svakog konstitutivnog naroda.

Pokušaj manjine

Ranije su, podsjeća Hina, to koristili bošnjački zastupnici kako bi blokirali sjednice na čijem su dnevnom redu bile točke koje su oni smatrali neprihvatljivima a u ponedjeljak se istom taktikom poslužio SNSD čiji je zastupnik Sredoje Nović kazao je kako oni sazivanje ove hitne sjednice ne prihvaćaju jer je smatraju pokušajem da manjina upravlja većinom.

Smjenu Špirića i dvojica ministara iz SNSD-a već tjednima traže članovi stranaka koje pokušavaju uspostaviti novu vladajuću koaliciju u BiH iz koje bi bio izbačen SNSD nakon što je čelnik te stranke Dodik koji je u veljači nepravomoćno osuđen na jednogodišnju zatvorsku kaznu potaknuo donošenje neustavnih zakona u Republici Srpskoj s ciljem onemogućavanja djelovanja državnih pravosudnih i policijskih tijela u RS.

Padanje na Izbornom zakonu

Bio je to povod strankama koje čine bošnjačko-građanski blok u koaliciji uspostavljenoj nakon izbora 2022. godine da donesu odluku o raskidu suradnje sa SNSD-om.

Kao potencijalne nove partnere izabrali su Srpsku demokratsku stranku (SDS) i Partiju demokratskog progresa (PDP) koje su sada u oporbi.

Pozvali su HDZ BiH da im se u tom pridruži no čelnik ove stranke Dragan Čović uspostavu bilo kakve nove koalicije uvjetuje izglasavanjem izmjena izbornog zakona kojima bi se osiguralo da Hrvati mogu birati svog člana Predsjedništva BiH.

Takav je prijedlog Domu naroda ranije uputila HDZ-ova zastupnica Marina Pendeš no o njemu zbog stalnih blokada i naizmjeničnog rušenja kvoruma za kojim posežu bošnjački odnosno srpski zastupnici još nije bilo rasprave iako je uvrštena u dnevni red redovite sjednice.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO