Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici, zakazanoj za 11 sati, trebao bi razmatrati zahtjev delegatkinje Marine Pendeš (HDZ BiH) da se Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH uvrsti u hitnu proceduru.
Predložene izmjene odnose se na način izbora člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, kao i na sastav Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.
Pendeš je istaknula kako očekuje da će delegati prepoznati potrebu za izmjenama kojima bi se, kako je rekla, "izmijenila dosadašnja praksa kroz koju se, na neki način, zloupotrebljavala izborna volja Hrvata kad je u pitanju izbor člana Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda".
Pojašnjavajući izmjene, naglasila je da se ne ograničava pravo kandidature Hrvata iz svih dijelova BiH, već da se osigurava stvarna podrška onih sredina gdje Hrvati čine većinu.
"Taj kandidat ne mora biti iz Srednje Bosne ili iz Hercegovačko-neretvanske županije. On može biti, sad ću kazati, iz Lukavca. Ali je bitno da Hrvati, gdje većinski žive, daju podršku tom kandidatu", objasnila je.
Prijedlog zakona već je ranije bio na dnevnom redu hitne sjednice Doma naroda 4. travnja, ali ona nije održana zbog nedostatka kvoruma.
Tada su sjednicu napustili delegati iz Kluba bošnjačkog naroda, kao i dio opozicije, koji su ukazivali na, kako su tvrdili, kršenje Poslovnika.
Oni su zahtijevali da se prethodno završi ranije prekinuta hitna sjednica na kojoj su trebale biti razmatrane odluke o smjenama funkcionera iz SNSD-a.
U fokusu sporne prethodne sjednice bile su smjene ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca, ministra financija Srđana Amidžića, te člana Kolegija Doma naroda Nikole Špirića.
Ove točke nalaze se na samom kraju današnjeg dnevnog reda, što je izazvalo dodatne tenzije.
Delegat Šefik Džaferović (SDA) ocijenio je takav raspored kao pokušaj manipulacije dnevnim redom.
"To je protivno Poslovniku, jer ako netko hoće da poštuje Poslovnik, onda treba da poštuje neki red koji predviđa taj Poslovnik", rekao je, dodavši da se točke trebaju razmatrati redoslijedom kojim su pristizale.
"Prvo smjena Nikole Špirića, pa drugo smjena ministara, pa onda sve ostale točke dnevnog reda i mi ćemo na tome inzistirati", poručio je Džaferović.
Komentirajući prijedlog zakona koji je predložila Marina Pendeš, Džaferović je izjavio da se radi o "antiustavnom prijedlogu koji ne poštuje ni odluke Europskog suda za ljudska prava, niti Europsku konvenciju".
Na dnevnom redu sjednice nalazi se i desetak drugih prijedloga zakona, brojni izvještaji, međunarodni sporazumi i druge točke, što ukazuje na potencijalno dugu i politički osjetljivu sjednicu.