bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Laž

Košarac: BiH nema dan državnosti

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac poručio je da BiH nema dan državnosti.
25.11.2024. u 10:39
text

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac poručio je da BiH nema dan državnosti jer ne postoji nijedna odluka relevantnih institucija kojom je to definirano.

"BiH je nastala 21. studenog u Daytonu, odnosno potpisivanjem Daytonskog sporazuma 14. prosinca 1995. godine u Parizu, kao državna zajednica sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Republika Srpska je nastala 9. siječnja 1992. godine, a potpisivanjem Daytonskog sporazuma, potvrđen je kontinuitet i međunarodno-pravni subjektivitet Srpske", naveo je Košarac u objavi na svom nalogu na društvenoj mreži "Instagram".

Košarac je istaknuo da obilježavanje 25. studenog kao "dana državnosti BiH" ne predstavlja ništa drugo osim krivotvorenja i revizije povijesti.

"Na toj laži uporno istrajavaju oni koji su rušili Jugoslaviju devedesetih godina prošlog stoljeća, a danas bi da praznuju nešto što je nastajalo u vremenu kada je stvarana ista ta Jugoslavija. Ne može se obilježavati i 25. studeni i 1. ožujak", naglasio je Košarac.

Košarac ističe da Srbi kao narod polažu povijesno pravo na obilježavanje ZAVNOBiH-a, jer su uz Židove i Rome podnijeli najveće žrtve u borbi protiv nacizma i fašizma u Drugom svjetskom ratu.

"Vrednujemo tekovine Narodnooslobodilačke borbe, koju su u najvećoj mjeri iznijeli upravo Srbi. Ali, dan održavanja ZAVNOBiH-a nema značaja bez datuma održavanja AVNOJ-a. Licemjerno je jedan slaviti, a drugi negirati", naglasio je Košarac.

Bivši Dan ZAVNOBiH-a - 25. studeni obilježava se kao takozvani dan državnosti u dijelu Federacije BiH koji je većinski naseljen bošnjačkim stanovništvom, dok ga Hrvati ne obilježavaju kao praznik.

Na razini BiH nema Zakona o praznicima, pa su u entitetima na snazi zakoni o praznicima Republike Srpske i FBiH.

Republika Srpska slavi 9. siječanj kao Dan Republike i 21. studeni kao Dan uspostavljanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, prenosi Srna.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO