
Za rebalans budžeta u Mostaru glasali su vijećnici HDZ-a, Koalicije za Mostar okupljene oko SDA, a podržali su ih i vijećnici SDP-a, te vijećnica Adela Gosto. Iz opozicije kažu da je proračun od 152 miliona imaginaran.
Mostarski gradonačelnik Mario Kordić je za N1 komentirao usvajanje rebalansa proračuna i osvrnuo se na ono što će biti u fokus rada u Mostaru.
"Zadnje četiri godine je proračun rastao i svake godine imamo suficit. I ovaj proračun je napravljen na realnim principima i osnovama. Osigurava sve projekte koje smo planirali da možemo uspješno završiti", dodavši da mu je drago da je usvojen dvotrećinskom većinom.
Osvrnuo se i na izazove s kojima se Gradsko Vijeće Mostara susrelo pri usvajanju.
"Imali smo izazov sa SDA koja je prošla reorganizaciju u svojoj stranci, ali smo ipak uspjeli donijeti rebalans. Najbitnije je da imamo dovoljno novca za socijalne i demografske mjere u Mostaru. Sva obećanja koja smo dali glasačima u Mostaru će biti ispoštovana", rekao je za N1.
Na pitanje o optužbama za nezastupanje ravnopravnosti interesa svih građana i cijelog grada, Kordić je odgovorio:
"Te optužbe su zlonamjerne i u kontekstu izborne godine. Grad Mostar u svakom segmentu napreduje. Slijede nam izbori. Građani će odlučiti tko zaslužuje i ne zaslužuje povjerenje".
Muftijstvo mostarsko je reagiralo poručujući da za Kordića nema mjesta ni za Lakišića harem, ni za harem Kantarevac, kao ni za sve druge vakufske lokalitete koji svjedoče o nekadašnjem Mostaru, a nalaze se zapadno od rijeke Neretve.
"Ne uzimam sebi pravo da odlučujem o sudbini Islamske Zajednice. Znamo kako Mostar funkcionira, kakav je Izborni Zakon i volio bih da je isto tako i u drugim zajednicama i razinama vlasti. Postoji i bliskost SDA i Islamske Zajednice. Volio bih da BiH ostane sekularna država", istaknuo je Kordić
Kazao je kako se "treba afirmativno baviti gradom Mostarom, a opterećenje iz 90-ih nas zadužuje da budemo pažljivi kod izjava i strogi u primjeni zakonskih rješenja u Gradu Mostaru", dok je na pitanje izgradnji Interkulturnog Centra "Mevlana" kazao kako nema osobni problem sa muftijom.
"U Mostaru postoje regulacijski i prostorni planovi i zna se gdje što može raditi. Zahtjev Islamske Zajednice za 'Mevlanu' ne predviđa takav objekt na tom lokalitetu, a taj lokalitet pripada gradu Mostaru. Lokalitet je svojevremeno bio željeznička stanica, a nakon toga nigdje ne možemo naći jasnu poveznicu sa Islamskom Zajednicom i tu staje cijela priča".
Dodao je i da je pozivao u više navrata da se ide ka izgradnji "Mevlane" na drugoj lokaciji:
"Postoje lokacije gdje bi se to moglo realizirati, a za tu lokaciju je nemoguće izdati takvu dozvolu. To je stvar pravnih propisa. Dugo nismo imali gradsko vijeće, gradilo se sve i svašta, a zadnje četiri godine pokušavamo to promijeniti. Mostar je zadnje tri godine slao poruke suživota u cijeloj BiH. Poručujem svima onima koji nas žele vratiti u 90-te to neće uspjeti dok sam ja gradonačelnik".
O svojoj ponovnoj kandidaturi je rekao:
"Moja želja je nastaviti dalje, da imamo vijećnike koje se bave komunalnim, a ne političkim i vjerskim temama. Mi smo našli put zajedništva. To se vidi i na licima građana Mostara, za razliku od prije četiri godine kada smo bili grad bez Gradskog Vijeća i bez izbora".
Dodao je i da planira dalje raditi na projektima, pomirenju i zajedničkom životu.
"Trebamo još vremena i ljudi, pa da grad Mostar možda bude model za funkcioniranje ostatka BiH. Imamo šansu da od grada Mostar napravimo ponovno 'Biser BiH' jer on to i zaslužuje".