Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković izjavio je na izvanrednoj konferenciji za medije da je BiH suočena s najvećim diplomatskim skandalom u novijoj povijesti, nakon što je njemačkoj ministrici za europske poslove Ani Lührmann u Banjoj Luci zabranjen sastanak te je, prema njegovim riječima, protjerana pod policijskom pratnjom i izložena prijetnjama sigurnosti.
''Od jučer u Ministarstvu imamo izvanredno stanje. Ovo je ozbiljna diplomatska kriza, ali i teroristička prijetnja iz RS-a izabranoj članici njemačke vlade. Dodik ju je želio zastrašiti i protjerati iz Banje Luke'', izjavio je Konaković.
Naveo je da će MVP BiH uputiti pismo čelnicima EU, uključujući Ursolu von der Leyen i Kaju Kallas, kao i čelnicima zemalja članica EU, SAD-a, Velike Britanije i EUFOR-u.
Konaković tvrdi da ni direktor policije ni ministar unutarnjih poslova RS-a nisu podržavali takav scenarij, ali su, kako kaže, dobili direktan nalog. Također je naveo da Dodik uživa podršku Srbije te pozvao na očitovanje Aleksandra Vučića, Ivice Dačića i Marka Đurića.
''Ovo je izišlo izvan okvira normalnog. Bečka konvencija štiti štićene osobe, a ovdje su prekršene međunarodne norme. Za ovakva djela predviđene su i zatvorske kazne, a EUFOR ima mandat za asistenciju u hapšenju osoba koje ugrožavaju sigurnost. Dodik je, po našim informacijama, bio spreman ugroziti slobodu i život diplomata.''
Konaković je najavio da će na sastanku u Luksemburgu 13. travnja ovu temu staviti u fokus razgovora o europskim integracijama BiH, poručivši:
''Ako EU ne može omogućiti da bez sukoba uhitimo Dodika, onda treba preispitati smisao europskih vrijednosti.''
Dodao je da vlasti BiH ne žele obilježavati dan pogibije službenika koji bi u budućnosti eventualno stradali pri provođenju zakona:
''Zato postoji EUFOR i zato postoji njihova obveza.''
U nastavku je Konaković poručio da je SNSD politički izoliran, te pozvao HDZ BiH da se uključi u proces izbacivanja SNSD-a iz vlasti i da se imenovanjem novog ministra sigurnosti krene ka stabilizaciji.
Na kraju je oštro kritizirao izjave predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića, tvrdeći da institucije RS-a jesu bile obaviještene o dolasku njemačke ministrice.
Također je odbacio najavu da bi RS mogla imati status promatrača u sigurnosnom sporazumu Srbije i Mađarske, nazivajući takve izjave ''neozbiljnim''.