
I danas su nastavljena prepucavanja političara u našoj zemlji u vezi s izjavama o državnoj imovini.
I za stranke iz Republike Srpske i za one sa sjedištem u Sarajevu, državna imovina je "crvena linija" ispod koje se Lideri stranaka iz Republike Srpske, nakon što je tijekom vikenda razmotre na stranačkim organima, u ponedjeljak bi trebali potpisati zajedničku izjavu koja ima 21 zaključak, od kojih je za mnoge najsporniji onaj posljednji dvadeset prvi, piše BHRT.
"Ako se nastavi antidaytonsko djelovanje Ustavnog suda BiH i političkih predstavnika iz Federacije BiH prema Republici Srpskoj, Republika Srpska će ponuditi Federaciji BiH potpisivanje sporazuma o mirnom razdruživanju".
Za lidere opozicijskih PDP-a i Liste "Za pravdu i red" Branislava Borenovića i Nebojšu Vukanovića, koji nisu prisustvovali jučerašnjem sastanku kod Dodika, pitanje imovine je riješeno Daytonskim sporazumom i ona je u nadležnosti entiteta. Smatraju da je u pitanju umjetna kriza, koju je kreirao Milorad Dodik s partnerima iz Federacije. I prošlim i sadašnjim.
"Prvo su sjeli napravili vlast, podijelili funkcije, podigli Budžet Savjetu ministara za 200 milijuna, a sad kad su sve rasporedili i treba da jedu onda 'ajmo se mi tko tobože posvađati da ne podnosimo narodu račune", kazao je predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
"Da naglasimo po tko zna koji put ono što je nesporno. Da je za nas imovina pitanje Republike Srpske, njenih općina i gradova i da je to neupitno. Jedino mjesto za utvrđivanje stavova po ovom pitanju je Narodna skupština Republike Srpske", naglasio je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
I danas brojne reakcije iz Federacije BiH na zajedničku izjavu iz Republike Srpske.
"Slovo Daytona je reklo da će eventualna sporna pitanja presuđivati i o njima odlučivati, te donositi konačne i obvezujuće odluke - Ustavni sud BiH. To piše u Daytonskom mirovnom sporazum i Ustavu BiH, a ne da će Milorad Dodik biti iznad Ustavnog suda, iznad Dejtonskog sporazuma i Ustava ove zemlje", istaknuo je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
"Oni nisu problem nego smo problem mi koji ukazujemo na to, vodi nas upravo tamo gdje i Dodik, ali i Čović hoće da dođemo - da sami odustanemo od Bosne i Hercegovine! Nažalost, oportunizam međunarodne zajednice po pitanju Dodikove, ali i Čovićeve politike, u ovom slučaju, jeste gašenje vatre benzinom", naveo je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
"Ono što ja mislim iskreno, da je i sama izjava i reakcija koja je potpuno neprimjerena, da je epilog toga svega dodatno dijeljenje, dodatno usložnjavanje odnosa, a nikako nije rješenje za europsku perspektivu BiH", poručio je predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović.
Krajem idućeg tjedna trebala bi biti sazvana posebna sjednica Narodne skupštine na kojoj će da raspravljaju i donesu odluke o daljem djelovanju organa Republike Srpske i njenih predstavnika u institucijama BiH. Na ovoj sjednici, kako je najavljeno, suci iz Republike Srpske bit će pozvani da se povuku iz Ustavnog suda BiH.