Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH održao je tek 15 sjednica, dok je Dom naroda zasjedao svega osam puta. Osim usvojenog proračuna, donesen je samo jedan novi zakon, uz izmjene i dopune četiri postojeća zakona, prenosi Faktor.ba.
No, aktivnosti zastupnika i delegata mjere se i brojem postavljenih pitanja, podnesenih inicijativa i rasprava tijekom sjednica domova Parlamenta BiH. Neki od njih nisu se u tome istaknuli. Štoviše, bilo je onih koji su šutjeli cijelu godinu.
Prema podacima s web stranice Parlamentarne skupštine BiH, nijedno pitanje niti inicijativu u 2024. godini nisu pokrenuli zastupnici Darijana Filipović (HDZ), Denijal Tulumović (SDA), Čedomir Stojanović (Demos), Milan Petković (Ujedinjena srpska), Miroslav Vujičić (SNSD), Obren Petrović (SNSD), Vlatko Glavaš (DF) i Amor Mašović (SDA).
Podaci portala Parlameter otkrivaju kako se većina spomenutih zastupnika nije ni javljala za raspravu na sjednicama Zastupničkog doma. Bez rasprave su ostali Filipović, Tulumović, Petrović, Glavaš i Mašović. Stojanović se za riječ javio na samo jednoj sjednici, Petković na četiri, a Vujičić na dvije.
Među slabije aktivnima su i zastupnici Elvis Hodžić (NES), koja nije sudjelovala u raspravama i postavila je tek dva pitanja, te Ljubica Miljanović (SNSD), koja se nije javljala za riječ i postavila je samo jedno pitanje tijekom cijele godine. Isti rezultat postigao je i Slavko Matić (HDZ).
Kada je riječ o Domu naroda, inicijative su tijekom 2024. godine uputili samo Zlatko Miletić (Za nove generacije) i Džemal Smajić (SBiH). Pitanja je bilo nešto više, no među onima koji nisu postavili nijedno pitanje nalaze se Zdenko Ćosić (HDZ), Sredoje Nović (SNSD), Radovan Kovačević (SNSD) i Safet Softić (SDA).
Nažalost, rad parlamentaraca nije mjerljiv učincima. Njihova redovna mjesečna primanja prelaze 7.000 KM, a mnogi od njih na sjednicama, čini se, služe samo za podizanje ruku, zaključuje Faktor.ba.