Na ovogodišnjem Diplomatskom forumu u Antaliji (ADF), koji je, između ostalih, okupio političke lidere zemalja Zapadnog Balkana, istaknut je značaj regionalne suradnje, stabilnosti regije i podrška europskim integracijama, podrška teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, te snažna uloga Turske kao zaštitnika mira i suvereniteta u regiji.
Ovogodišnji četvrti Diplomatski forum u Antaliji, čiji je agencija Anadolu globalni komunikacijski partner, okupio je više od 20 šefova država i vlada, preko 50 ministara vanjskih poslova, više od 70 ministara u vladama, oko 60 visokih predstavnika međunarodnih organizacija, te preko 6.000 gostiju.
Otvaranju Foruma prisustvovali su brojni dužnosnici i sudionici iz zemalja Zapadnog Balkana, među kojima članovi Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirović, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, predsjednica Kosova Vjosa Osmani, brojni ministri, kao i bivša predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor.
U okviru ovogodišnjeg ADF-a održan je panel pod nazivom ''Odgovornost regije za prosperitetnu budućnost na Balkanu'', na kojem su govorili ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, crnogorski ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, šef diplomacije Sjeverne Makedonije Timčo Mucunski, srbijanski ministar vanjskih poslova Marko Đurić, te zamjenik ministra vanjskih poslova Turske Mehmet Kemal Bozay.
Ono oko čega su se složili sudionici panela jest da su regionalna suradnja, stabilnost i zajednički napori ka članstvu u EU ključni za prosperitet Balkana. Naglašeno je da bez stabilnog i prijateljskog okruženja, održavanje ekonomskog rasta neće biti moguće.
Na sastanku predsjednika Republike Turske Recepa Tayyipa Erdogana s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, predsjedateljicom Željkom Cvijanović, te članovima Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem, jedna od glavnih tema očekivano je bila aktualna politička kriza u Bosni i Hercegovini.
Erdogan je tijekom sastanka naglasio da Ankara pridaje posebnu važnost očuvanju stabilnosti na Balkanu, kao i zaštiti teritorijalnog integriteta, suvereniteta i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Turski predsjednik istaknuo je kako Turska očekuje da trenutačna politička kriza bude prevladana uz što manje štete i da dođe do široko prihvaćenog dogovora u kojem će sudjelovati svi akteri. Naglasio je da će podrška Turske Bosni i Hercegovini biti nastavljena.
U Antaliji je održan i trilateralni sastanak između Turske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, uz sudjelovanje ministara vanjskih poslova Hakana Fidana, Elmedina Konakovića i Gordana Grlića Radmana.
Šef hrvatske diplomacije po završetku sastanka ponovio je podršku europskom putu BiH, ističući značaj jednakopravnosti konstitutivnih naroda.
Ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović u razgovoru s novinarom Anadolu, ističući važnost održavanja Diplomatskog foruma u Antaliji, podvukao je važnost same Turske za regiju.
''Turska je snažan zaštitnik mira, snažno je posvećena stabilnosti i ekonomskom prosperitetu Zapadnog Balkana'', poručio je Ibrahimović.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani, koja se također sastala s turskim predsjednikom na ADF-u, zahvalila je Erdoganu zbog podrške kandidaturi Kosova za članstvo u NATO-u i drugim međunarodnim organizacijama.
Kazala je da Forum u Antaliji odražava snagu partnerstva i dodala da je prikladno što se održava upravo u Turskoj – zemlji koja je, kako je rekla, bila snažan saveznik Kosovu i u teškim i u dobrim vremenima.
Osmani je također na ADF-u imala priliku susresti se s ministrom vanjskih poslova Sudana Alijem Yousifom Ahmedom Alsharifom, nakon čega je obznanila da je Sudan službeno priznao neovisnost Kosova i da su dvije zemlje uspostavile diplomatske odnose.