bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Pravosuđe

Još čekamo velike ribe: Imamo li udice?

I Josip Grubeša, ministar pravosuđa BiH, kaže kako je pravosuđu u BiH potrebna temeljita reforma.
05.12.2019. u 09:32
text

''Važno je da 'velike ribe' budu izvedene pred lice pravde'', rekao je specijalni predstavnik američkog državnog tajnika za Zapadni Balkan, Matthew Palmer.

Kaže kako je to ''ozbiljna stvar'' i da je ''vladavina prava nešto što ljudi moraju vidjeti i imati osjećaj da je pravosudni sustav pravičan''.  

Želje

''Željeli bismo da pravosudne institucije u BiH funkcioniraju kako bi trebalo. To je važno jer je bitno da se spriječi zloupotreba vlasti i bitno je da građani znaju da postoji institucija i pravosudni sustav koji se brine o tome da se političari ponašaju na pravi način: čestito i odgovorno. To trenutno nije slučaj, ali ipak na građanima BiH je da učine da institucije funkcioniraju kako bi trebale'', rekao je Palmer za televiziju N1.

Treba podsjetiti kako je istraživanje pokazalo kako u Bosni i Hercegovini građani nemaju povjerenja u pravosuđe. Naime, samo 19 posto građana vjeruje pravosuđu što je dramatični pad u usporedbi s rezultatima prethodnog istraživanja u kojemu je povjerenje pravosuđu iskazalo relativno skromnih, ali još uvijek značajnih 41 posto građana.

''Pravosuđe u Bosni i Hercegovini dosegnulo je kritično nisku razinu povjerenja građana, takvo stanje je neodrživo, a promjene koje se moraju provesti mogle bi biti zastrašujuće'', upozorio je veleposlanik Europske unije u BiH zemlji Johann Sattler.

Vrijeme je za promjene

''Stanje u Bosni i Hercegovini zahtijeva neodložno i radikalno djelovanje... Vrijeme je za promjene'', poručio je austrijski diplomat te dodao kako je sasvim razumno zaključiti da je drastični pad povjerenja u neke od ključnih institucija države povezan sa slučajevima "neriješenih ubojstava, pojačanog nasilja nad novinarima i nametnutih ograničenja za javna okupljanja".

 


''Tužiteljstva se skrivaju iza policije, suci iza tužiteljstava, političari upiru prstom u pravosuđe, a neki akteri se čak kriju iza EU-a. Ovo je tipična igra međusobnih optuživanja od kojih je građanima muka'', komentirao je Sattler stanje u kojem se pravosuđe nalazi.

Država, koja neprestano spominje reforme, a one se ne primijete ili zaglave u vječitim političkim natezanjima, i sama priznaje kako je pravosuđe na razini s koje ne možemo naprijed.

Josip Grubeša, ministar pravosuđa BiH, kaže kako je pravosuđu u BiH potrebna temeljita reforma.

I država bi žurno

''Temelj svake pravne države je neovisno, nepristrano i učinkovito pravosuđe, te bi reforma cjelokupnog pravosudnog sustava u BiH, uključujući i VSTV, trebala biti konstanta i trajan proces. Žurno moramo krenuti u temeljitu reformu pravosuđa BiH, bez koje je san o europskim i euroatlantskim integracijama nedostižan cilj'', naveo je Grubeša.

I šef Misije OSCE-a u BiH Bruce Berton je izrazio zabrinutost zbog politizacije Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV).

Berton je u intervjuu Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) rekao da je na kraju dvogodišnjeg mandata zabrinut zbog ''nedovoljne pravde'' koja je ostvarena za žrtve ratnih zločina skoro četvrt stoljeća nakon kraja sukoba, ali i zbog neriješenih slučajeva korupcije.

''Problem ne postoji samo posljednjih par godina, i mislim da nam to ukazuje na neke dublje sustavne probleme unutar Tužiteljstva BiH'', rekao je.

Građani žele

Naime, ranije objavljeni godišnji izvještaj OSCE-a o praćenju procesuiranja predmeta korupcije u BiH kroz brojke potvrđuje ono što građani već znaju: institucije čija je obveza procesuirati slučajeve korupcije to ne rade.

Američki veleposlanik u BiH Eric Nelson govoreći o pravosuđu u BiH rekao je kako građani BiH na svojim plećima svakodnevno nose teret korupcije.

''Kada se suoče s opstrukcijama na putu vlastitog napretka, mnogi emigriraju u zemlje u kojima postoji čvrsta vladavina zakona kako bi osigurali svoju budućnost. To pokazuje koliko žarko građani BiH žele da budu jednaki pred zakonom. Oni žele čvrstu vladavinu zakona u kojoj su pravila jednaka za sve kako bi njihov trud i zalaganje odredili njihov uspjeh'', rekao je Nelson.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO