Indija i Pakistan postigli su dogovor o trenutačnom prekidu svih vojnih aktivnosti, priopćili su dužnosnici iz obje zemlje, dok Sjedinjene Američke Države tvrde da su imale ključnu ulogu u postizanju ovog primirja.
Indijski izvor blizak diplomatskim krugovima potvrdio je da je „prekid vatre dogovoren izravno između New Delhija i Islamabada“, suprotno tvrdnjama bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je na društvenim mrežama poručio da je do dogovora došlo zahvaljujući američkom posredovanju.
Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar objavio je na platformi X da su „Indija i Pakistan danas postigli dogovor o prekidu paljbe i svih vojnih aktivnosti“. Ministar je ranije razgovarao s američkim državnim tajnikom Marcom Rubiom, koji je također razgovarao i s pakistanskim šefom diplomacije Ishaqom Darom.
Gotovo istodobno, Dar je na X-u potvrdio kako „dogovor o primirju između Indije i Pakistana stupa na snagu odmah“.
Sjedinjene Države izrazile su zadovoljstvo dogovorom, posebno nakon vala nasilja i napada koji su regiju doveli na rub širokog sukoba. Rubio je pohvalio premijere Indije i Pakistana – Narendru Modija i Shehbaza Sharifa – za, kako je naveo, „mudrost i državnički pristup“ u izboru dijaloga umjesto daljnje eskalacije.
Najavio je i da će dvije zemlje započeti pregovore o „širokom spektru pitanja“ na neutralnom teritoriju, ali nije naveo konkretan datum.
Usprkos najavi primirja, situacija na terenu ostaje ozbiljna. Najmanje 13 civila poginulo je u pakistanskom dijelu Kašmira tijekom posljednjih sukoba, priopćila je lokalna agencija za upravljanje katastrofama. Više od 50 osoba zadobilo je ozljede.
U indijskom dijelu Kašmira, pet civila izgubilo je život u raketnim napadima na regiju Jammu. Indijska strana tvrdi da je riječ o koordiniranom napadu koji je pogodio i više zračnih baza u saveznoj državi Punjab.
Prema priopćenju indijskog Ministarstva obrane, pričinjena je ograničena šteta na vojnim objektima i opremi, a nekoliko pripadnika osoblja je ranjeno.
Iako je dogovor o prekidu vatre veliki korak prema stabilizaciji regije, promatrači upozoravaju da se napetosti mogu ponovno rasplamsati zbog dubokih nesuglasica i povijesti oružanih sukoba dviju zemalja, posebno u spornoj regiji Kašmira.