Izbori u BiH

Ima ih na listama, ali ne i na funkcijama: Gdje su žene u politici kada se mandati dijele?

S kandidatskim listama sva ravnopravnost spolova završava jer Izborni zakon BiH nakon održanih izbora, ovo pitanje ne tretira.
Vijesti / Politika | 18. 10. 2018. u 17:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izborni pobjednici na različitim nivoima vlasti, čak su i prije finalnih rezultata proslavili pobjede i podijelili mandate. Kome će pripasti fotelje već je manje više poznato kao što je poznato i da će u njima mahom sjediti muškarci. Kao i u prethodnim sazivima, za žene mnogo mjesta u parlamentima neće biti.

Foto: Interview.ba / Parlament BiH

Prema podacima iz 2014. godine u Parlamentu BiH od ukupno 42 zastupnika bilo je tek 10 žena. U Parlamentu FBiH od 98 zastupnika 30 su bile žene, dok je u Narodnoj skupštini Republike Srpske bila 21 žena od ukupno 83 narodna zastupnika.

Žene prije i poslije ovjere kandidatskih listi

Zakon o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine nalaže da su državna tijela na svim nivoima organizacije vlasti, kao i političke stranke, dužni osigurati i promovirati ravnopravnu zastupljenost spolova u upravljanju, procesu odlučivanja i predstavljanju.

Praktično to možemo objasniti ovako. Kada stranke Središnjem izbornom povjerenstvu prije izbora dostavljaju kandidatske liste na ovjeru, u njima mora biti ispoštovan Zakon o ravnopravnosti spolova tako da najmanje 40 posto mora biti žena.

I tu sva ravnopravnost završava jer Izborni zakon BiH nakon održanih izbora, ovo pitanje ne tretira.

Treba dodati i to da je Zakon o ravnopravnosti spolova primjenjiv samo na imenovanim dužnosnicima, jer tada stranke odlučuju o raspodjeli mandata i trebalo bi da ga poštuju, ali ne i na izabranim dužnosnicima, jer oni ovise od volje građana! Oni su ti koji odlučuju koliko će žena zastupati njihove interese.

''Mandati koje lista dobije raspodjeljuju se najprije među kandidatima s liste od kojih je svaki dobio najmanje 20 posto od ukupnog broja važećih glasova koje je dobila ta lista i to dodjelom mandata redoslijedom od najvećeg do najmanjeg broja glasova. Ako ima još mandata koje treba dodijeliti listi, a preostali kandidati su dobili manje od 20 posto od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista dobila, raspodjela mandata među preostalim kandidatima te liste vrši se prema njihovom redoslijedu na listi'', navodi se u članu 9.8. Izbornog zakona BiH.

Kompenzacijske liste za spolnu ravnopravnost

Bivši članSredišnjeg izbornog povjerenstva Vehid Šehić je za Interview.ba kazao da bi on iskoristio kompenzacijske liste kako bi došao do poželjnog nivoa spolne ravnopravnosti.

''Teško je iskoristi kompenzacijske liste u ove svrhe. Ne piše u Izbornom zakonu BiH da se kompenzacijske liste mogu koristiti za postizanje ravnopravnosti spolova prilikom raspodjele mandata. Kompenzacijske liste smatram kao kompenzaciju rasutih glasova, pa onda možete dobiti mandat, a onda to iskoristiti da se poboljša spolna struktura zastupljenosti. Kompenzacijske liste posebno važe za građanske stranke da bude neko iz drugog naroda, pa onda s određene teritorije da se uzme neko, jer ne bi valjalo da se fokusira sve iz Županije Tuzla i Županije Sarajevo, potrebno je da budu svi, jer ima još osam županija'', pojasnio je Šehić

Dodao je i da je problem što se kompenzacijske liste ovjeravaju prije izbora. Tako se unaprijed utvrdi redoslijed koji se kasnije mora poštovati.

''Vrlo često se događalo da je nositelj redovne liste i prvi na kompenzacijskoj listi. Onda se može ispoštovati tako da se ovi odreknu kompenzacijskog mandata, pošto te mandate stranka daje, sve dok se ne dođe do žene. Na takav način se može nekako kompenzirati i taj nedostatak manje zastupljenog spola. Sve to zavisi od stranke. Oni u fotelji vide pare i neće nitko da se odriče za neke principe. Da vodim stranku, kompenzacijsku listu bih koristio i za polnu zastupljenost i za teritorijalnu, kao nacionalnu zastupljenost '', rekao je Šehić.

Foto: Interview.ba / Ravnopravnost nakon politike i osobnih  interesa

A novac vrti gdje burgija ne može. I to će dokazati podjela mandata koja dolazi. Jer, kako sada stvari stoje, u skupštinskim klupama sjedit će manje žena.


''Trudimo se da napravimo određene iskorake kada su u pitanju žene u politici“ kažu iz Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDP BiH). Smatraju da je stanje kada su u pitanju žene u politici bolje nego ranijih godina.

''To nije stvar izbora, to je stvar zakona i on se mora primijeniti. Neće biti tu dileme, jer neće biti izbora. Što se tiče SDP-a postavili smo u Županiji Sarajevo za nositeljicu liste Segmedinu Srnu. Odredbe Izbornog zakona BiH su i više nego jasne i kada pogledate strukturu zastupnica unutar svih parlamenata vidjet ćete da je broj veći u odnosu na prošlu godinu'', rekao je Damir Mašić, član Predsjedništva SDP-a BiH.

U svom prošlom mandatu, kada je u pitanju Demokratska fronta (DF), u Parlamentu Bosne i Hercegovine od ukupno pet zastupnika, tri stolice pripale su ženama. Ovaj put, kažu, neće biti odstupanja od listi.

''Sve će biti u skladu s Izbornim zakonom. Osobe koje su bile na kandidatskim listama i koje su dobile povjerenje građana dobit će pozicije i tu neće biti nikakvih izmjena'', istaknuli su.

Volja građana ili izbornog inženjeringa?

Koliko građani biraju, pokazala su istraživanja Koalicije „Pod lupom“, kao i istraživanja Transparency International, koji su potvrdili da su ovogodišnji izbori bili najprljaviji još od 90-ih godina. Njihovi monitorinzi su pokazali da su se glasovi kupovali, da se širio strah i da se vršila ucjena. Politički analitičar Esad Bajtal za Interview.ba je kazao kako ovi rezultati nisu izbor građana, nego izbornog inženjeringa.

Suprotno tome, iz stranke Narod i Pravda (NIP) tvrde da sve ovisi o volji građana.

''Zakon predviđa gdje će koji kandidat biti na listi, ako je nositelj jednog spola, onda bi trebao biti drugi na listi suprotnog spola. Tako je to definirano. Sad tko je prošao to je na neki način izbor i volja građana, tako da mi ne možemo utjecati na to tko će biti'', naveli su iz ove stranke.

Naša stranka (NS) u Parlament FBiH će postaviti dvije zastupnice, a u državni jednu.

''Za deset listi imali smo nositeljice. Mi kao stranka poštujemo Zakon o ravnopravnosti spolova pa čak i dižemo taj donji prag na pedeset i više procenata u korist žena. U ŽS na pet mandata koje smo dobili imat ćemo dvije zastupnice. U Županiji Tuzla od dvoje zastupnika jedna je žena. U Zenici i USŽ imat ćemo po jednu zastupnicu, koliko smo mjesta i osvojili, a u BPŽ imat ćemo zastupnika. U Parlamentu FBiH od šest mandata koliko je osvojila Naša stranka, četiri pripadaju ženama, a na državnom nivou od dvoje zastupnika jedna je žena'', potvrđeno je iz ove stranke.

Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine (SBB) je u odnosu na prethodne izbore zabilježio znatno lošiji rezultat. Kada je u pitanju zastupljenost žena u osvojenim mandatima, kažu kako je još uvijek rano o tome govoriti.

Foto: Interview.ba / Žene u Narodnoj Skupštini u RS

Kada je u pitanju Narodna skupština Republike Srpske Savez neovisnih demokrata (SNSD) i Srpska demokratska stranka (SDS) su i na ovim općim izborima, kao i na prethodnim, osvojili najviše pozicija narodnih zastupnika.  SDS je potvrdio da su kvote koje su trebale biti ispunjene prilikom podnošenja kandidatskih listi Središnjem izbornom povjerenstvu BiH urađene u skladu s Izbornim zakonom. Međutim, o raspodjeli mandata ne žele govoriti.

''One odredbe koje je Izborni zakon BiH predvidio, a koje su u vezi s izbornim kvotama, kada je riječ o manje zastupljenom spolu mi smo ispoštovali prilikom nominacija'', rečeno je iz ove stranke.

Odluku o raspodjeli mandata donosi Središnje izborno povjerenstvo na osnovu Izbornog zakona BiH, navode iz SNSD-a.

''Svakako da bi cilj bio što veća zastupljenost žena u zakonodavnim tijelima na svim nivoima vlasti. Treba sačekati konačan rezultat'', istaknuto je.

PDP će dodijeliti jednoj ženi mandat u Parlamentu BiH

Iz Partije demokratskog progresa (PDP), kazali su da će se raspored vršiti prema broju osvojenih mandata, te da je to: jedan direktni, te jedan kompenzacijski mandat. Naveli su da će prema trenutnom stanju jedna žena dobiti mandat, od dva ukupna.

Hoće li žena zastupati interese Demokratske narodne stranke (DNS), nisu htjeli potvrditi iz ove stranke, jer kako ističu, rano je o tome govoriti.

''Kandidirali smo sve u skladu sa zakonom, takva je bila kandidatska lista, a tko će biti izabran to vam ne možemo reći dok ne dobijemo izborne rezultate. Prva faza je ispoštovana 60/40 posto'', kazali su.

Iz HDZ-a BiH priopćeno je da čekaju finalne rezultate, kao i da će tek kada SIP objavi konačne rezultate odlučivati o mandatima.

Na upite portala Interview.ba nisu odgovorile sljedeće stranke PDA, NB i HDZ 1990.

U mnogim europskim i državama svijeta broj političarki na važnim pozicijama ubrzano raste, a u Bosni i Hercegovini skoro sve stranke žene i dalje stavljaju u drugi plan. Prethodnih godina bilo je nekoliko različitih inicijativa civilnog sektora da se stvari promijene ali sluha za promjene nije bilo.

Naredne četiri godine nova su prilika za promjene.

Kopirati
Drag cursor here to close