Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman boravio je u američkom gradu Daytonu gdje je sudjelovao na Parlamentarnoj skupštini NATO saveza, održanoj povodom 30. obljetnice potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, te tom prigodom snažno naglasio potrebu očuvanja ustavne strukture Bosne i Hercegovine, provedbu izborne reforme i ubrzanje europskog puta zemlje.
U svom obraćanju, Grlić Radman je posebno istaknuo zabrinutost zbog položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini, upozorivši da su u četiri navrata bili preglasani pri izboru člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.
"Dame i gospodo, Dayton se tiče međunarodne zajednice u prepoznavanju separatizma u Bosni i Hercegovini kao jasne prijetnje. Međutim, jednako štetan hegemonistički centralizam se ignorira. Hrvati u Bosni i Hercegovini već četiri puta nisu mogli ostvariti svoje ustavno pravo da izaberu svog legitimnog predstavnika u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine", poručio je Grlić Radman.
Podsjetio je kako je takva praksa u suprotnosti s presudom Ustavnog suda BiH, koja je jasno potvrdila pravo svakog konstitutivnog naroda da bira vlastite predstavnike.
"Duh Daytonskog sporazuma je upravo taj – osigurati da svaki narod bira svog predstavnika. A to danas nije činjenica. Za Hrvate u Bosni i Hercegovini ključno je tko ih predstavlja, a ne samo kojoj etničkoj skupini ta osoba pripada. Legitimnost proizlazi iz povjerenja zajednice, a ne iz matematičke većine nekog drugog naroda. Pravo na predstavljanje nije privilegij, već preduvjet stabilnosti i mira", rekao je šef hrvatske diplomacije.
Pozvao je međunarodnu zajednicu da podrži europski model federalizma u skladu s prijedlozima profesora Edwarda P. Josepha sa Sveučilišta Johns Hopkins, objavljenim ovog tjedna u publikaciji "Balkan Insight" kao rješenje koje može odgovoriti i na separatističke i na centralističke tendencije u BiH.
U nastavku govora Grlić Radman je podsjetio i na ulogu Hrvatske u vrijeme rata u BiH, naglasivši kako je Hrvatska pružila humanitarnu pomoć, prihvatila gotovo milijun izbjeglica i spriječila mogući genocid u Bihaću.
"Daytonskog sporazuma ne bi bilo bez Hrvatske, i to je prava istina", rekao je.
Zaključno je poručio da dugoročni mir i napredak mogu doći samo iznutra, od naroda koji u BiH žive, uz međusobno razumijevanje i poštovanje konstitutivnosti i ravnopravnosti.