Bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović boravio je na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu, gdje je govorio o geopolitičkim izazovima na zapadnom Balkanu i europskim integracijama. Tom prilikom izjavio je kako je Crna Gora, iako je početkom devedesetih godina bila talac velikosrpskog nacionalizma, kasnije postala faktor stabilnosti regije.
''Zahvaljujući razboritosti i odgovornosti, Crna Gora je uspostavila međuetnički sklad, obnovila neovisnost i postala članica NATO-a, a danas s BiH ima uzorne odnose'', kazao je Đukanović.
Naglasio je da je zapadni Balkan danas, deset godina nakon intenzivnijeg EU angažmana, dalje od Europske unije nego ikada, te da regijom sada sve snažnije utječu Rusija, Turska i Kina. ''Brisel sve više sliči na pokretnu metu koja se udaljava.
U međuvremenu oživljavaju retrogradni nacionalizmi, poput koncepta 'srpskog sveta', koji nije ništa drugo nego uljepšano ime za 'veliku Srbiju', a Srpska pravoslavna crkva postaje alat ruskog imperijalizma'', izjavio je.
Podsjetio je kako je 2020. godine u Crnoj Gori došlo do, kako je rekao, ''kleronacionalističke revolucije'', ali i da njegova zemlja prolazi kroz intenzivan proces emancipacije, koji će se mjeriti desetljećima, ali daje rezultate. Dodao je da vjeruje u građanski ustroj Crne Gore i međunacionalnu ravnotežu, te da je promjena vlasti legitimna, ali da smatra kako Crna Gora zaslužuje bolju alternativu.
Đukanović se osvrnuo i na vlastiti politički put, kazavši da nikad nije bio nacionalist, ali da je, u želji za očuvanjem Jugoslavije, ranih devedesetih počinio političke pogreške. ''Branili smo Jugoslaviju, a nismo odmah prepoznali da je iza toga stajao velikosrpski nacionalizam. Crna Gora se brzo trijeznila i zauzela ispravan kurs'', rekao je.
Govoreći o BiH, Đukanović je istaknuo da je ta zemlja bila žrtva fašisoidnih i genocidnih nacionalizama čiji je cilj bio potiranje različitosti, a da je interpretacija europskih birokracija o navodnoj povezanosti balkanskih nacionalizama i korupcije znak dubokog nerazumijevanja. ''Vrijeme je da sami na Balkanu uzmemo sudbinu u svoje ruke, jer nitko izvana to neće učiniti umjesto nas'', poručio je.
Predavanju su, među ostalima, prisustvovali član Predsjedništva BiH Željko Komšić, ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković i bivši crnogorski diplomat Vuk Roćen. Komšić je izjavio da Đukanović, kao svjedok raspada bivše države, i danas ima kapacitet procjenjivati ključne procese. Konaković je dodao kako mu je upravo Đukanović svojim savjetima pomogao u boljem razumijevanju interesa velikih sila u regiji.