bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Dva europska zakona

Dom naroda BiH: Bez rasprave o Dnevnom redu; SNSD glasovao za hitnu proceduru

Čović neotvaranje rasprave o dnevnom redu smatra njegovim pravom kao predsjedavajućeg, te tvrdi da je ovakav koncept sjednice u interesu i duhu bh. evropskog puta.
30.01.2025. u 11:55
text
youtube / 7. hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovinе - UŽIVO

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine održava hitnu sjednicu na kojoj izaslanici razmatraju dva 'europska' zakona, koje je prošlog tjedna usvojio Zastupnički dom državnog parlamenta.

Radi se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli, za koji je Vijeće ministara BiH uputilo zahtjev za razmatranje po hitnom postupku, te o Prijedlogu zakona o zaštiti osobnih podataka, koji bi trebao biti razmatran u prvom čitanju, a koji je također predložilo Vijeće ministara BiH.

''Pravno nasilje''

Rasprava se prvo vodila o dnevnom redu. Naime, Nenad Vuković, izaslanik PDP-a, tražio je od predsjedavajućeg Doma Dragana Čovića pojašnjenje zašto se ne može razgovarati o dnevnom redu, te je Vuković ocijenio da je u ovom slučaju riječ o "pravnom nasilju".

Nezadovoljstvu zbog toga što Čović nije otvorio raspravu o točkama dnevnog reda pridružio se i Želimir Nešković, izaslanik SDS-a, koji je kazao da je iznenađen tom činjenicom.

Nešković je izrazio očekivanje da će zakoni koji su danas na dnevnom redu biti i usvojeni, ali je uskraćivanje rasprave o dnevnom redu ocijenio nedemokratskim.

Čović neotvaranje rasprave o dnevnom redu smatra njegovim pravom kao predsjedavajućeg, te tvrdi da je ovakav koncept sjednice u interesu i duhu bh. europskog puta.

Bez podrške dijela Kluba Bošnjaka

Predsjedavajući Kluba bošnjačkog naroda Šefik Džaferović je tijekom diskusije o hitnoj proceduri kazao da opozicijski dio Kluba Bošnjaka u Domu naroda ne može prihvatiti hitnu proceduru.

''Predlažemo da se Dom, u pogledu ovog zakona, odredi da to bude makar skraćena procedura. Postoje neki ozbiljni problemi sa tim zakonom koji su došli u nekom posljednjem trenutku razgovora među onima koji su razgovarali o sadržaju zakona, pa da pokušamo u amandmanskoj fazi to popraviti'', naveo je Džaferović, te dodao da, osim što je bitan zakon za BiH, bitan je i za evropski put BiH.

Ponovio je da četiri delegata u Klubu Bošnjaka neće podržati hitnu proceduru za ovaj zakon.

Delegat Dženan Đonlagić (Klub bošnjačkog naroda) je kazao da nema poslovničkog osnova da se ovaj zakon razmatra po hitnom zakonodavnom postupku.

''Kada je već riječ o hitnom postupku, ja ću glasati protiv hitnog postupka legaliziranja table 'dobro došli u Republiku Srpsku' na graničnoj crti, ponavljam crti za one koji nisu shvatili razliku između graničnog prijelaza i granične crte, na 50 metara udaljenosti od granične crte - kazao je Đonlagić.

Nakon diskusije, delegati su prihvatili da predloženi zakon razmatraju po hitnom postupku te je u toku diskusija o samoj suštini zakona.

U nastavku sjednice sa 7 glasova za, 6 protiv i dva suzdržana glasa izaslanici su podržali da se Prijedlog zakona o graničnoj kontroli razmatra po hitnom postupku.

Sjednici Doma naroda PSBiH nazoči svih 15 delegata, po pet iz klubova srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda.

 

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO