Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
O poziciju unutar BiH

Dodik: U Americi su me pitali kako nismo poludjeli

Milorad Dodik je ocijenio kako će Srbi izgubiti identitet i neće se moći očuvati kao politička zajednica ako prihvate daljnje egzistiranje u Bosni i Hercegovini,
07.06.2026. u 21:44
text

Predsjednik SNSD-a, Milorad Dodik ocijenio je kako će Srbi izgubiti identitet i neće se moći očuvati kao politička zajednica ako prihvate daljnje egzistiranje u Bosni i Hercegovini, naglasivši kako neki iz Republike Srpske pokušavaju nametnuti se kao vladajuća politička priča u BiH, što bi, prema njegovim riječima, bilo na štetu Republike Srpske i njezine snage.

Dodik je naglasio kako se danas glavna borba vodi između političkog Sarajeva i političke Banja Luke.

"U političkom Sarajevu su stranci i politički muslimani, a nažalost, neki iz Republike Srpske koji su sada u institucijama vlasti pokušavaju se nametnuti kao vladajuća politička priča u BiH. To bi bilo na štetu Republike Srpske i njezine snage", rekao je Dodik na tribini "Geostrateški pravac Srpske", koja se večeras emitira na RTRS-u.

Kada je riječ o poziciji Republike Srpske u svijetu, Dodik je rekao kako je dobro pozicionirana u novoj američkoj administraciji i u Ruskoj Federaciji u cjelini.

"Namjerno kažem američkoj administraciji, a ne Americi u cjelini, a u Ruskoj Federaciji potpuno. Imajući u vidu te dvije poluge, uz Kinu koja je objektivna, mislim kako danas stojimo bolje nego ranije", rekao je Dodik.

Ponovio je kako su promjenom administracije u SAD-u političke funkcije dobili ljudi koji razmišljaju drukčije, a primarno su protiv bivšeg predsjednika Josepha Bidena i demokratske strukture.

Ukazao je kako je Trump i u prvom mandatu pokušavao riješiti se duboke države i nametnuti neku novu politiku, ali kako u značajnom opsegu u tome nije uspio.

"Duboka država u SAD-u još uvijek nije poražena, ali mi lakše dolazimo do ljudi kako bismo im predstavili naše pozicije", naveo je Dodik.

Dodao je kako je prilikom nedavnih razgovora u Washingtonu, tijekom kojih su govorili o situaciji u BiH, jedan od dužnosnika upitao "kako nismo poludjeli".

"I to je pitanje za sve nas u Republici Srpskoj. Treba početi razmišljati što nas je održalo. Mislim kako je to čvrsta vjera da smo na ispravnom putu i da smo u pravu kada kažemo kako želimo živjeti u Republici Srpskoj i ne želimo da nam nameću neku vrstu priče iz Sarajeva", zaključio je Dodik.

POVEZANO