''Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Christiana Schmidta i svih rješenja koja je nametnuo. U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrzne zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini. Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima'', napisao je na mreži X Milorad Dodik.
Blagoslov slobode Predsjednik Republike Srpske citirao je Benjamina Franklina: "Često vraćanje na temeljna načela ustava je apsolutno neophodno za očuvanje blagoslova slobode", te dodao kako je vraćanje na Ustav BiH je jedini jamac njenog opstanka i funkcioniranja.
Dodik je naveo da pozdravlja poruke predsjednika Francuske Emmanuela Macrona i visoke predstavnice EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaje Kallas i ''svih koji pozivaju na poštovanje ustavnog poretka''.
''Međutim, ako gospođa Kaja Kallas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Christian Schmidt, onda se ne razumijemo. Taj ustavni poredak napisan je u Aneksu 4 Daytonskog sporazuma. Taj ustavni poredak srušio je upravo Schmidt svojim intervencijama, a godinama unazad svaki visoki predstavnik potkopavao je temelje ustavnosti. Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav'', napisao je Dodik.
Naveo je kako je naivno vjerovati da se na nepravdu samo treba pokazati da bi se riješila.
Kallas je u Sarajevu tijekom dva javna istupa poslala jasne poruke osude politike vodstva Republike Srpske koje je posegnulo za donošenjem niza protuustavnih zakona nakon što je Dodik nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Kallas je u svom govoru pred pripadnicima EUFOR-a u njihovoj bazi u Butmiru kod Sarajeva kako njihov angažman "šalje poruku ohrabrenja lokalnom stanovništvu i odvraća promotore podjela i straha".
"Nećemo tolerirati nikakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine", kazala je.
Njezine poruke pozdravio je i NATO a sa Zapada stižu poruke kako su moguće i dodatne sankcije Dodiku.
Pomoćnik Glavnog tajnika NATO-a za politička pitanja Boris Ruge na svom službenom profilu na društvenoj mreži X podržao je izjave Kallas koja je tijekom posjeta BiH jasno istaknula da Europska unija za sadašnju krizu u toj zemlji smatra odgovornima političke vođe bosanskih Srba i njihovu politiku kojom ugrožavaju ustavni poredak BiH i vladavinu prava.
"Snažna izjava visoke predstavnice EU Kaje Kallas u Sarajevu kojom se osuđuju pokušaji podrivanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i ističu nedavne akcije Republike Srpske. EU i NATO su u potpunosti usklađeni u svojoj potpori stabilnoj BiH", stoji u objavi Rugea.
List Politico u analizi trenutačnog stanja na zapadnom Balkanu citirao je britanskog ministra vanjskih poslova Davida Lammyja koji je kazao kako ne isključuje uvođenje dodatnih sankcija Dodiku.
Lammy nije pojasnio o čemu se točno radi kazavši tek kako se takve mjere "još uvijek razmatraju", piše Politico.