Dio sudionika današnjeg skupa podrške Miloradu Dodiku odlučio je prenoćiti u šatorima postavljenima u središtu Banje Luke, u neposrednoj blizini Narodne skupštine Republike Srpske, gdje će se i sutra održati novi miting podrške.
Okupljanje je organizirano uoči sutrašnje presude Suda BiH Dodiku zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Iako su organizatori pokušali predstaviti skup kao odgovor na međunarodne pritiske, dojam je da je atmosfera bila daleko od euforične – odaziv je bio slabiji od očekivanog, a prisutni su djelovali više formalno nego uvjereno.
Među govornicima su se našli Rudy Giuliani, srbijanska političarka Milica Zavetnica, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i sam Milorad Dodik, koji je okupljanje proglasio jednim od najvećih u Republici Srpskoj, tvrdeći da se okupilo 25.000 ljudi. Međutim, snimke s terena govore drugačiju priču.
Bivši advokat i gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani prisustvuje skupu u Banjoj Luci. pic.twitter.com/pvUuuPYqk9
— Detektor.ba (BIRN BiH) (@detektor_ba) February 25, 2025