Predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović danas je optužila članove Predsjedništva Denisa Bećirovića i Željka Komšića da "nastavljaju separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i odcjepljenju Federacije BiH od zajedničke države".
Kazala je kako je danas održana izvanredna sjednica Predsjedništva BiH, ali da je imala "neslavan završetak jer je došlo do preglasavanja".
"Imali smo i izvanrednu sjednicu koju su zakazale kolege Komšić i Bećirović, a bila je planirana još jedna vezana uz proračun, ali smo je morali odgoditi za naredni period", izjavila je Cvijanović na konferenciji za medije u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.
Kada je riječ o izvanrednoj sjednici, poručila je da je imala neslavan završetak jer su došli u situaciju preglasavanja.
"Oni su inzistirali na tome da institucije RS-a ruše ustavni poredak. Zaključci su usvojeni s dva glasa prema jedan – moj glas bio je protiv. U jednom od zaključaka dotičemo se i međunarodnih tema. Jedan od njih predviđa angažiranje EUFOR-a u realizaciji hapšenja dužnosnika iz RS-a", dodala je Cvijanović.
Također je ustvrdila da Bećirović i Komšić "nastavljaju separatističke aktivnosti na razbijanju BiH".
"Najkraće rečeno, ono što se danas događalo jeste da su moje kolege, Bećirović i Komšić, nastavili separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i odcjepljenju Federacije BiH od zajedničke države", izjavila je Cvijanović.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem veljače nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane obnašanja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužiteljstvo BiH potom je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, predsjednika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za kazneno djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužiteljstva o raspisivanju međunarodne tjeralice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za kazneno djelo "napad na ustavni poredak". Interpol još nije raspisao međunarodnu tjeralicu.