Predstavnici Demosa, Narodnog demokratskog pokreta (NDP), Republičke stranke Srpske (RSS) i Potkozarskog narodnog pokreta (PNP) započeli su pregovore o mogućem zajedničkom političkom djelovanju, s ciljem formiranja novog političkog bloka u Republici Srpskoj.
Kako su potvrdili za Nezavisne novine, ove stranke, koje trenutno participiraju u vlasti na različitim nivoima, razmatraju opciju zajedničkog nastupa na općim izborima koji bi se trebali održati 2026. godine.
Inicijativa, prema riječima aktera, nije rezultat trenutnog političkog hira, već je riječ o strateškom promišljanju o konsolidaciji političke scene. Sastanku su prisustvovala tri od četiri lidera potencijalnog novog bloka, Nedeljko Čubrilović (Demos), Dalibor Grabež (PNP), Bojan Šapurić (NDP), dok je umjesto lidera RSS-a Slavenka Ristića, bio Darko Mitrić.
Iz ovih političkih subjekata poručuju da je inicijativa usmjerena na ukrupnjavanje političke scene u Republici Srpskoj, iako prema riječima Borana Bosančića iz Demosa, nije postignut nikakav konkretan dogovor.
"Ukoliko dođe do toga, to bi svakako podrazumijevalo zajednički izlazak na izbore. Ništa u ovom momentu nije konkretno dogovoreno, jer smo prvo željeli da se napravi analiza po opštinskim i regionalnim odborima da li ima interesa za zajedničku saradnju, da li su ljudi kompatibilni da jedni sa drugima mogu sarađivati, a da ne bi dobili politički blok koji bi na kraju bio samo na nivou predsjednika stranaka", rekao je Bosančić za Nezavisne novine.
Bosančić je istakao kako osim o zajedničkom djelovanju na narednim izborima, druge teme nisu bile predmet sastanka, pa ni to kako bi se mogao zvati novi politički blok. Demos je trenutno najjača politička opcija, ali zbog trenutnih zbivanja i udaraca koje su pretrpili odlučili su da u NS RS djeluju zajednički sa SPS.
Jedno od ključnih pitanja koje se nameće je i to je li razlog za ujedinjenje političke scene i činjenica da su ove stranke ostale bez financijske podrške iz budžeta.
Na to pitanje za Nezavisne novine je odgovara Bosančić iz Demosa: "Mi smo neke načelne ideje da razgovaramo imali i prije donošenja tog novog zakona, tako da to nije konkretno uticalo. Ali naravno da manjim političkim subjektima neće biti jednostavno da idu na izbore".
Zakon kojim se ukida financiranje stranaka iz proračun nije podržao ni Slavenko Ristić, lider RSS-a i aktualni poslanik u Klubu SNSD-a u Narodnoj skupštini RS. Iako priznaje da zakon otežava položaj mladih stranaka, tvrdi da se RSS do sada i nije oslanjala na proračuska sredstva, te da ih nova pravila neće pogoditi.
Što se tiče učešća RSS u potencijalno novom bloku, Ristić ističe da su oni otvoreni za razgovore sa svim partijama, bilo da se radi o vlasti ili opoziciji, te da je jedini cilj stranke koju predvodi, Republika Srpska.
Predsjednik NDP-a Bojan Šapurić smatra da bi formiranje bloka moglo biti završeno i prije narednih općih izbora. On naglašava da NDP ima kapacitete i infrastrukturu da doprinese toj političkoj opciji.
"Na prethodnim lokalnim izborima NDP je uzeo 7.000 glasova, imamo 15 odbornika, imamo 22 lokalne organizacije u Srpskoj, od čega 13 parlamentarnih. Ove stranke postoje širom Srpske, ne ulazimo jedni drugima u izborne jedinice i vrlo lako je posložiti sve sa članstvom i vrhom organizacije. Mislim da možemo biti dobar faktor u budućem bloku", poručio je Šapurić za "Nezavisne novine".
Potkozarski narodni pokret, koji je nastao kao inicijativa bivših članova PDP-a u Prijedoru trenutno djeluje isključivo u Izbornoj jedinici 1. U lokalnim skupštinama Prijedora i Oštre Luke imaju ukupno pet odbornika.
"Nadamo se da ćemo postići dogovor. Smatramo da je neophodno ukrupnjavanje političke scene, pogotovo da ove male partije djeluju zajedno", rekao je Dalibor Grabež, lider PNP-a.