Južna interkonekcija

BH-Gas usvojio izmjene statuta: Kreće se u rekonstrukciju zbog Južne interkonekcije

Ovim reformama BH-Gas se pozicionirao kao ključni lider u provedbi projekta plinovoda Južna interkonekcija između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske.
Vijesti / Politika | 13. 01. 2025. u 10:35 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i rukovodstvo BH-Gasa prošlog su tjedna uspješno usvojili izmjene i dopune Statuta BH-Gasa te pokrenuli njihovu implementaciju u skladu sa zaključkom donesenim na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH održanoj 12. prosinca 2024. godine, priopćeno je iz BH-Gasa.

Reforme će unaprijediti organizaciju, upravljačke strukture i poslovanje BH-Gasa, omogućujući uspostavu novih podružnica i timova za implementaciju projekata. Ovim reformama BH-Gas se pozicionirao kao ključni lider u provedbi projekta plinovoda Južna interkonekcija između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, osiguravajući učinkovitu realizaciju ovog projekta i potičući gospodarski razvoj u cijeloj Federaciji.

''U iščekivanju konačnog usvajanja Zakona o južnoj interkonekciji između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, BH-Gas nastavlja s procesom izmjene internih akata kompanije kako bi se osigurala realizacija ovog strateškog projekta i uključivanje svih relevantnih sudionika'', ističe vršitelj dužnosti direktora BH-Gasa Edis Baković u priopćenju za javnost.

Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH je 12. prosinca usvojio prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija, odnosno povezivanju s plinskom mrežom u Hrvatskoj pravcem od Zagvozda prema Posušju u BiH.

Sastavni dio tog zakona je odredba po kojoj bi projekt u ime Federacije vodio BH Gas, a uz zakon je usvojen i zaključak o obveznoj dubinskoj analizi rada te tvrtke opterećene lošim poslovanjem i nagomilanim dugovima u proteklim godinama.

Zakon je usvojen, unatoč izostanka potpore stranaka s hrvatskim predznakom, a 16. siječnja o njemu bi trebao raspravljati i Dom naroda entitetskog parlamenta.

Uoči te sjednice, iz BH Gasa su objavili kako su u suradnji s vladom Federacije BiH i na temelju zaključaka Zastupničkog doma entitetskog parlamenta prošlog tjedna usvojili izmjene i dopune statuta tvrtke te pokrenuli postupak njihove provedbe.

HDZ BiH do sada se odlučno protivio tome da BH Gas bude određen kao nositelj projekta Južna interkonekcija, i to zbog problematičnog poslovanja te tvrtke, ali i zbog činjenice da u njenoj upravnoj strukturi nema kadrova iz reda Hrvata.

Čelnik HDZ BiH Dragan Čović opetovano je inzistirao na uspostavi nove tvrtke sa sjedištem u Mostaru koja bi bila zadužena za Južnu interkonekciju a bila bi u vlasništvu vlade Federacije BiH, baš kao što je to i BH Gas.

Za sada nema najava kako će zastupnici iz kluba Hrvata u Domu naroda parlamenta Federacije BiH glasati kada se u četvrtak pred njima nađe zakon u formi u kojoj ga je u prosincu prihvatio Zastupnički dom.

U odlučivanju na Domu naroda etnički se klubovi mogu pozvati na potrebu zaštite vitalnog nacionalnog interesa, ukoliko procijene da ih ugrožava neko zakonsko rješenje. U tom slučaju, konačnu odluku donosi Ustavni sud FBiH, odnosno posebno vijeće unutar tog suda.

Kopirati
Drag cursor here to close