Svjedočenje

Disciplinski postupak: Zatražene mjere za Gordanu Tadić

Disciplinska tužiteljica je ocijenila da ne stoji argument tužene da i drugi ne primjenjuju CMS za automatsku raspodjelu predmeta, jer se druga tužiteljstva ne mogu porediti sa Tužiteljstvom BiH koje ima 58 tužitelja i da to nije opravdanje.
Vijesti / Flash | 12. 07. 2021. u 19:00 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Glavna tužiteljica Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Gordana Tadić, svjedočeći u svoju korist u disciplinskom postupku koji se vodi protiv nje, istakla je probleme i razloge zbog kojih nije zaživjela primjena CMS-a i počela provjera zaposlenih u vezi sa zaštitom tajnih podataka.

Pred Prvostupanjskom disciplinskom komisijom Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH, disciplinska tužiteljica Alena Kurspahić-Nadarević zatražila je da Tadić budu izrečene mjere zbog neizvršavanja obaveza i odluka VSTV-a, dok je Obrana ocijenila da nije počinjen prekršaj, javlja BIRN BiH.

Disciplinska tužiteljica je ocijenila da ne stoji argument tužene da i drugi ne primjenjuju CMS za automatsku raspodjelu predmeta, jer se druga tužiteljstva ne mogu porediti sa Tužiteljstvom BiH koje ima 58 tužitelja i da to nije opravdanje.

Tužiteljica je navela da je tokom postupka pokazano da je CMS zaživio u Odjeljenju za ratne zločine u vrlo kratkom vremenu nakon podizanja disciplinske tužbe i da nije bila potrebna nikakva dodatna tehnička pomoć.

Adamović: VSTV donio pravilnik mimo zakona

Kad je u pitanju zaštita tajnih podataka, Kurspahić-Nadarević je istakla da se tužba odnosi samo na provjeru zaposlenih, što je zakonska obaveza, a ne na druge segmente. Podsjetila je na iskaz svjedoka koji je rekao da se provjere mogu raditi neovisno od ostalih mjera.

S druge strane Obrana je u završnoj riječi tvrdila da se provjere nisu mogle vršiti bez ispunjavanja drugih sigurnosnih uvjeta.

Prema riječima punomoćnika Vlade Adamovića, sud i tužiteljstvo uopće nisu institucije i Zakon o zaštiti tajnih podataka ih uopće ne obvezuje. Naveo je da je VSTV-a donio pravilnik mimo zakona.

U vezi sa primjenom CMS-a, Adamović je kazao da su po zakonu sudije samostalne, ali ne i tužitelji. On je citirao zakonske odredbe o ulozi i nadležnostima glavnog tužitelja, kao da on donosi konačne odluke. Naveo je da su tužitelji u subordinaciji. Naglasio je da Tadić nije ničim oponirala VSTV-u.

Adamović je rekao da Tužiteljstvo nije pretrpjelo nikakvu štetu i da nema posljedica, zbog čega nema ni djela.

Prema njegovim riječima, ovo je jedan od najvažnijih postupaka u zemlji u vezi sa pravosuđem zbog očuvanja sustava. Dodao je da je Tadić ostvarila značajne rezultate i da Tužiteljstvo prvi put ima šansu da stane na svoje noge.

Disciplinska tužba tereti Tadić i za svjesno zanemarivanje obaveza i naloga VSTV-a da se predmeti raspoređuju automatski, posredstvom CMS sustava. Na teret joj je stavljeno i propuštanje primjene odredaba Zakona o zaštiti tajnih podataka kako bi se osigurale sigurnosne provjere zaposlenih koji rukuju tajnim podacima, kao i naloga Vijeća da se provedu sve obaveze i mjere Zakona.

Gordana Tadić: Tužiteljstvo predmete raspoređuje po pravilniku iz 2009.

Tadić je u svjedočenju navela da je 29. rujna 2016. godine postavljena za vršitelja dužnosti glavnog tužitelja i da je situacija bila teška, a zaposleni uznemireni. Navela je da sa prethodnim glavnim tužiteljem nije obavljena primopredaja dužnosti i da je trebalo obaviti popis stvari.

Tadić je kazala da je morala posložiti prioritete i da je rad na predmetima morao biti nastavljen. Rekla je da su negdje do ožujka 2017. uspjeli da srede administrativne poslove.

Ona je kazala da je dopis VSTV-a u vezi s primjenom CMS-a vidjela krajem veljače 2017. i da joj je tadašnja tužiteljica i članica VSTV-a Jadranka Lokmić-Misirača rekla da će joj pomoći u vezi s provođenjem te obaveze dok ne sredi stanje u Tužiteljstvu, te joj predložila da o problemima obavijesti i tadašnjeg predsjednika Vijeća Milana Tegeltiju. On joj je, kako je navela, rekao da je to pitanje u nadležnosti Stalne komisije za rad tužiteljstva i da čeka ''sljedeći potez''.

Tadić je kazala da od tada pa do 2020. nije dobila nikakve nove upute iz VSTV-a. Objasnila je da se u Tužiteljstvu predmeti raspoređuju po pravilniku iz 2009. godine. Navela je da ona kao glavni tužitelj vrši raspored predmeta po odjelima, a da ih rukovoditelji odjeljenja dodjeljuju tužiteljima. Napomenula je da ona nekada formira timove za rad na bitnim predmetima.

Kad je u pitanju zaštita tajnih podataka, Tadić je izjavila da je rekla da je pokrenula procedure, ali da se čekalo da Tužiteljstvo preseli u novu zgradu, a da se sada čeka da bude završen još jedan objekat.

Dodala je da po tom pitanju nije dobijala dopise iz VSTV-a sve do 2019. godine, kada je svima proslijeđeno cirkularno pismo, jer niko nije bio ispunio obaveze u ovoj oblasti osim Suda BiH. Objasnila je da dokumenti s oznakom tajnosti stižu njoj, a da ih ona uručuje tužitelju.

Na pitanje tužiteljice da li je dobila neki pisani akt od VSTV-a da može odgoditi primjenu CMS-a, Tadić je rekla da nije.

Na poziv Obrane svjedočio je i direktor Tajništva VSTV-a Admir Suljagić, koji je kazao da je za zaključke VSTV-a iz oktobra 2016. u vezi sa obvezom korištenja CMS-a zadužena Stalna komisija za rad tužiteljstava. Branitelj Adamović je prezentirao dokument prema kojem devet tužiteljstava nije provelo obaveze o primjeni CMS-a.

Suljagić je rekao da je sustavu CMS-a moguće prilagoditi sve specifičnosti nekog tužiteljstva i da je to tako bilo od ranije. Adamović je na to prokomentirao da je tehnički moguće i čovjeka poslati na Mars, ali da se to ne radi.

Disciplinska komisija u sljedećem razdoblju donijet će odluku po tužbi.

Kopirati
Drag cursor here to close