Vijeće ministara je demantiralo navode da traže vraćanje ''bijelog kruha''.
''Vijeće ministara BiH nije, niti bi ikada tražilo vraćanje ''bijelog kruha''. Naprotiv, predsjedavajući Vijeća ministara BiH u potpunosti podržava prekjučerašnju odluku Doma naroda BiH o ukidanju ''bijelog kruha'' i ista će neizostavno, kroz dalju zakonsku proceduru biti ugrađena i postati dio konačnog teksta Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, priopćeno je iz ove institucije.
Vijeće ministara BiH podsjeća da je na 32. sjednici održanoj 19. studenog 2015.godine na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, utvrdilo Prijedlog nacrta Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH i poslalo ga u redovnu proceduru.
Takav Prijedlog Zakona je, pored umanjenja niza naknada, predvidio vremensko smanjenje naknade za ''bijeli kruh'' sa 12 na 6 mjeseci.
Dakle, Prijedlog Zakona je upućen u parlamentarnu proceduru dva i po mjeseca prije usvajanja odluke u Domu naroda, a ne kako to tvrde pojedini mediji, dan poslije usvajanja.
U međuvremenu je Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, na sjednici održanoj 2.3.2016.godine usvojilo ukidanje naknade za ''bijeli kruh''.
Ministarstvo financija i trezora BiH predložilo je sustavne izmjene Zakona o plaćama u institucijama BiH, rukovodeći se Politikom plaća i naknada za razdoblje 2015-2018. godina i postojećim zakonskim okvirima, posebice imajući u vidu odredbe Zakona o sukobu interesa koji onemogućava rad izabranim zvaničnicima u roku od šest mjeseci po isteku mandata. Ovom odredbom Zakona o sukobu interesa uskraćeno je osnovno pravo na rad i mi smo to imali u vidu kada smo predlagali zakonske izmjene.
Ovo je danas u izjavi za Fenu naveo ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, datoj povodom proizvoljnih tumačenja u medijima u vezi s Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koji je usvojilo Vijeće ministara BiH na 32. sjednici održanoj 19. novembra 2015. godine.
''Vijeće ministara BIH na 32. sjednici podržalo je ovaj prijedlog izmjena i dopuna Zakona o plaćama i uputilo ga u parlamentarnu proceduru. Time je Vijeće ministara završilo svoj posao, te ne vidim razloga za dalje komentare jer odluka je sada na Parlamentarnoj skupštini BiH, a ne na nama. Na koncu, kada smo pokrenuli izmjene i dopune ovog zakona u Ministarstvu financija i trezora BiH nismo se vodili populističkim mjerama, nego sustavnim rješenjima jer smo ispravili niz nedorečenosti u postojećem zakonu i onemogućili eventualne zlouporabe štetne po proračun'', poručio je Bevanda.