bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Porast rodno zasnovanog nasilja

Udruženje "Mreža policijskih službenica" provodi mini kampanju "Razoružaj nasilje"

Udruženje "Mreža policijskih službenica" pokrenulo je kampanju "Razoružaj nasilje" s ciljem podizanja svijesti o opasnostima oružja u privatnom posjedu.
23.04.2025. u 15:57
text

U periodu od 23. do 25. 4. 2025. godine, Udruženje "Mreža policijskih službenica" u suradnji s MUP-om Zeničko-dobojskog kantona, MUP-om Kantona 10, MUP-om Unsko-sanskog kantona i MUP-om Zapadno-hercegovačkog kantona, provodi mini kampanju pod sloganom "RAZORUŽAJ NASILJE".

Cilj kampanje je podizanje svijesti građana o rizicima posjedovanja malog i lakog naoružanja u kontekstu počinjenja različitih krivičnih djela, s fokusom na rodno zasnovano nasilje.

Pripadnici policije
Foto: PR / Pripadnici policije

Kampanja se provodi u četiri kantona na području više gradova širom BiH (Zenica, Visoko, Kakanj, Zavidovići, Tešanj, Olovo, Žepče, Livno, Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč, Kupres, Tomislavgrad, Bihać, Sanski Most, Široki Brijeg, Grude), u kojim će biti organizirani informativni mobilni punktovi, na kojim će policijski službenici/e distribuirati informativne letke i razgovarati s građanima o rizicima posjedovanja malog i lakog naoružanja, kako prijaviti ilegalno oružje, te kako pravilno skladištiti legalno oružje kako bi broj nesretnih slučajeva bio minimalan.

Prema službenim statističkim podacima, građani Bosne i Hercegovine posjeduju oko 355 tisuća komada registriranog oružja različitih kalibara, dok je broj zahtjeva za legalno posjedovanje oružja u stalnom je porastu.

Štand za informacije o kampanji
Foto: PR / Štand za informacije o kampanji

Poseban problem predstavlja ilegalno oružje, kojim se izvršavaju različita krivična djela u oblasti krvnih, seksualnih i drugih delikata.

Svaka šesta smrt u Bosni i Hercegovini povezana s vatrenim oružjem posljedica je nesretnog slučaja, dok se vatrenim oružjem počini više od polovine ubojstava u BiH, od čega se u 95 % slučajeva koristi nelegalno oružje.

Posebno je zabrinjavajuća činjenica što su žene primarne žrtve. U Bosni i Hercegovini je tijekom posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena, koje su nastradale od ruke trenutačnog ili prethodnog partnera, što dovodi do brojke od jedne žene mjesečno.

Letci i bedževi
Foto: PR / Letci i bedževi

Predsjednica Udruženja, Kristina Jozić, ističe da će se kroz kampanju "RAZORUŽAJ NASILJE" ukazati na zloupotrebe oružja u kontekstu nasilja u obitelji, imajući u vidu da posjedovanje vatrenog oružja i njegova dostupnost nasilniku omogućava da još efikasnije vrši kontrolu i ima moć nad žrtvom, što je njegov krajnji cilj.

Ona ističe da podaci ukazuju da je zloupotreba vatrenog oružja u nasilju u obitelji smrtonosnija od bilo koje druge vrste incidenata i skoro četiri puta je smrtonosnija nego u incidentima u kriminalnom kontekstu.

Policijske službenice dijele letke
Foto: PR / Policijske službenice dijele letke

Dok se i legalno i ilegalno vatreno oružje zloupotrebljava u nasilju u obitelji, vatreno oružje u nelegalnom posjedu predstavlja poseban rizik zbog nedostatka bilo kakvog mehanizma kontrole nad njim.

Kampanja se provodi u okviru projekta "Jačanje kapaciteta Udruženja Mreža policijskih službenica za prevenciju zloupotrebe i prometa malog oružja i lakog naoružanja u BiH”, podržanog od strane UNDP BiH kroz projekta “Unapređenje kapaciteta agencija za sprovođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja” (eng. Law Enforcement Agencies’ Development in Small Arms and Light Weapons Control - LEAD).

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO