U Mostaru je 13. i 14. veljače 2025. godine održan trening za pružatelje besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini pod nazivom ''Jačanje tranzicijske pravde kroz pristup pravdi za civilne žrtve rata''.
Trening je organizirala Mreža za koordinaciju vladinih i nevladinih pružatelja besplatne pravne pomoći, u suradnji s Centrom za ljudska prava u Mostaru, a u okviru projekta ''Jačanje tranzicijske pravde kroz besplatnu pravnu pomoć u BiH''.
Ovaj projekt podržava Europska unija (EU) kroz inicijativu ''Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu'', koju provodi Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP).
Glavni cilj treninga bio je unaprjeđenje pristupa pravdi i reparacijama za civilne žrtve rata, posebno za žrtve seksualnog nasilja tijekom oružanog sukoba. Tijekom edukacije, sudionici su imali priliku raspravljati o izazovima provedbe tranzicijske pravde u BiH te analizirati pravni okvir i mehanizme podrške.
Predavanja su održali prof. dr. Enis Omerović, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici, prof. dr. Emina Hasanagić, izvanredna profesorica Pravnog fakulteta Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, mr. Adrijana Hanušić Bećirović, pravna stručnjakinja
Osim teorijskog dijela, trening je uključivao diskusiju, zaključke i prijedloge za zajedničke aktivnosti s ciljem jačanja suradnje vladinih i nevladinih pružatelja besplatne pravne pomoći.
Na treningu su sudjelovali predstavnici i predstavnice institucija i organizacija koje pružaju besplatnu pravnu pomoć, uključujući: Centar za pružanje besplatne pravne pomoći Republike Srpske, Županijski zavod za pravnu pomoć Zeničko-dobojskog kantona, Županijski zavod za pružanje besplatne pravne pomoći Sarajevo, Županijski zavod za pružanje pravne pomoći Livno, Centar ženskih prava, Centar za ljudska prava u Mostaru
Tijekom rasprava analizirana je uloga pružatelja besplatne pravne pomoći u sustavu institucionalne podrške civilnim žrtvama rata, s posebnim naglaskom na: Prava i status civilnih žrtava rata, Mehanizme zaštite i ostvarenje prava, Koordinaciju vladinih i nevladinih organizacija, Unaprjeđenje informiranja i promocije besplatne pravne pomoći, Jačanje edukacije i suradnje na terenu.
Poseban naglasak stavljen je na Akcijski plan, koji uključuje korake za jačanje informiranosti, pravnu podršku i daljnje institucionalne promjene u korist žrtava rata.
Sudionici su istaknuli važnost suradnje između vladinih institucija i nevladinih organizacija kako bi se osigurao učinkovitiji pristup pravdi za civilne žrtve rata. Zaključeno je da je potrebno ojačati mehanizme besplatne pravne pomoći na lokalnoj razini, poticati donošenje zakonskih rješenja koja olakšavaju pristup pravdi žrtvama, nastaviti informirati javnost o pravima i mogućnostima pravne zaštite.